«Зелений тариф» – вартість комфортного проживання за рахунок інвестицій

0
79
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Поняття «зелений тариф» давно відомо, але що це таке насправді? Чому це один із шляхів досягнення енергетичної незалежності України?

Переваги генерації нової, альтернативної енергії

Будь-яка мережа передачі енергії є «витратною». В Україні втрати старих, ще радянських підстанцій, складають до 35%, і у відсутності генерації в рамках зеленого тарифу втрати оплачують абоненти енергомереж. Створення точок виробництва альтернативної енергії в населених пунктах дозволить розвантажити високовольтні ЛЕП, заодно знизивши необхідність термінової реконструкції теплотрас.

Наведемо грубий приклад, для будь-якої енергосистеми: протягом доби коливання споживання електрики складають до 300%. Увечері всі приходять додому, вмикають безліч приладів. У ці пікові години мережа отримує перевантаження, причому, поки ми на роботі, «скинути надлишок електрики» нікуди. У нічний час споживання падає практично до нуля і український енергозбут скидає надлишки в єдині Європейські енергомережі за копійки. Таке розбазарювання ресурсів і перешкоджає роботі зеленого тарифу в Україні, який дозволяє збалансувати енергоспоживання, вводячи поняття акумуляції та додаткової генерації в приватному володінні. Але для впровадження таких пільг знадобилася законодавча база. Основи її були розроблені в Брюсселі з 2003-го по 2009-й роки.

Основою, яка показала вигоду в «зеленій» енергетиці, став досвід Німеччини. Закон «Про поновлювані джерела енергії» вводив кілька нових понять, які пізніше лягли в основу поняття зелений тариф в Україні, істотно знижуючи вартість одержуваної енергії. Закон отримав назву EEG, і в результаті його прийняття народилися ДИРЕКТИВИ ЄС – 2003/30 / ЄС, поправки 2004 і 2005-го років (EEG 2004, Положення 2005/33 / ЄС, EEG 2009).

Однак ці документи декларували тільки «участь приватного виробника зеленої енергії в стабілізації роботи енергосистем». В рамках ЄС звичайно. Брюссель прийняв необхідні закони, які підтримали 19 країн Європи. Розвиток відновлюваних джерел отримав законодавчу підтримку, Євросоюз виділив інвестиції, зони інтенсивної сонячної енергетики (куди потрапили території України) і сформулював екологічні стандарти енергетики.

зелений тариф в Україні

Але Німеччина пішла далі і запропонувала власникам сонячним і вітровим станціям не тільки пільгову вартість електрики. ФРН безпосередньо (поправка EEG 2009-й рік) вводить грошову компенсацію за повернення електроенергії в загальну мережу.

Восени 2009-го року цей підхід приймається в Брюсселі, формується стратегія «поповнення єдиної енергосистеми» з компенсацією приватним постачальникам. Вересень 2009-го і можна вважати народженням нового підходу до збалансованої енергетики будь-якої держави:

– наявність в точках споживання поворотної генерації;

– компенсація власникам такої генерації ціни кіловата споживаної електрики;

– оплата їм же, за те, що поставляють в мережу кіловати.

В цьому і полягає сенс поняття «зелений тариф»: вартість взятого з мережі кіловата нижче, а за надлишки ще й заплатять.

Розвиток альтернативної енергетики в Україні підкріплено законодавчо – 16 липня 2015 року набрав чинності Закон № 514 «Про внесення змін до деяких законів України щодо конкурентних умов вироблення електроенергії з альтернативних джерел енергії».

З цього моменту Зелений тариф в Україні і запрацював, а ситуація на ринку «поворотної енергії» була упорядкована наступним чином:

– обмежена потужність приватної генерації (до 30 кВт). Навіть велика ділянка не дозволить добути більше енергії, її переведуть в статус «промислові постачальники»;

– встановлені рамки «споживання-передачі надлишків». Це дозволяє енергосистемі «добирати потрібну енергію», не вводячи власника в спокусу вимкнути світло і рахувати гроші;

– поправки і доповнення впорядкували процедури підключення, після чого зелений тариф став гарантованим поверненням інвестицій, заодно знизивши вартість енергії, що «купується» у мережі;

– введення відповідальності «приватного постачальника» за зрив повернення енергії, аж до грошових штрафів.

Сьогодні Рада готує ряд нових поправок. Всі вони спрямовані на розвиток альтернативних джерел генерації, збереження і дбайливе використання електричної і теплової енергії. Так що зеленій енергетиці в Україні бути. І можна непогано заощадити, заодно пристойно заробивши.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Увійти за допомогою: 
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.