40% ефективності за ціною 20% – сонячні панелі Insolight та MELA

0
770


1 бал2 бали3 бали4 бали5 балів6 балів7 балів8 балів9 балів10 балів (1 голос(-ів), середній бал: 10.00 з 10)
insolight

Теоретично ми можемо витиснути максимум 34% з полікристалічних панелей. Але це буде дуже важко та дорого. І така панель ніколи не поверне свої гроші, якщо ми не запустимо її в космос. А це сповільнює розвиток альтернативної енергетики та лімітує те, що ми можемо витиснути з сонця не вкриваючи цілі обласні сонячними батареями.

Але навіщо ж робити всю сонячну батарею супертехнологічною, якщо можна просто фокусувати сонячне випромінювання на фотоелектричних елементах невеликого розміру? Адже невеликий високоефективний фотоелемент коштує в сотні раз дешевше за велике полотно. І саме ідея використання сонячних батарей з малими фотоелементами високої ефективності в поєднанні з пастками для світла та лінзами призвела до появи сонячних панелей Insolight та інших батарей на основі MELA (Multi-Element Lenset Array – Багатоелементний Масив Лінз).

Навіщо це треба?

Сьогодні купити полікристалічну сонячну панель з коефіцієнтом ефективності у 20% – це дуже й дуже непогано. І зазвичай їх ефективність коливається в рамках 12-18%. А яку саме вибрати вже залежить від вашої ділянки та площі поверхні даху. Тож власники великих ділянок можуть брати найдешевший варіант і мати власну сонячну електростанцію альтернативної енергетики, що по розмірах та потужності обмежена тільки законом. Тобто 50 кВт — це не проблема, якщо є де поставити.

З іншої сторони класичні 6 соток з дачею — це занадто мала територія навіть для сонячної електростанції на 20 кВт, не кажучи вже про 30 кВт та 50 кВт. Але зовсім інша справа, якщо мати сонячні панелі з ефективністю у 2-4 рази більшою. Таким чином і необхідна площа скоротиться в рази.

Як це працює?

Загалом є декілька концептів. Найменш практичним для пересічного українця є батарея, що нагадує звичайну супутникову антену, але замість радіосигналу, дзеркало фокусує на фотоелементі відбите сонячне світло. На жаль, такий варіант є занадто громіздким для масового використання і не дуже естетичним.

Більш прогресивними є панелі Insolight. В них використовуються високоефективні фотоелектричні елементи. Вони розташовані у вигляді матриці. Замість скла подібна панель має масив лінз, що фокусують світло на фотоелектричних елементах. Варто зазначити, що основа з фотоелементами та масив лінз є рухомими й постійно зміщуються упродовж дня. Таким чином, сфокусований промінь завжди залишається на фотоелектричному елементі.

Складнішими, але дещо кращими є MELA сонячні панелі запропоновані тут. Їх особливість — це використання двох площин з лінзами, які утворюють “пастку” для світла та нормалізують кут падіння сонячних променів. Тобто розв’язують проблему різкого падіння ефективності сонячних панелей

вранці та ввечері, коли кут падіння променів вже далеко не оптимальний. В тестах їх панелі дійсно показали непогані результати. А також в них використовуються звичайні аморфні сонячні панелі.

Висновки

Чи варто вже шукати такі сонячні батареї на дачу? Поки що ні. Ця технологія ще тестується і, на жаль, не має прикладів вдалого масового комерційного використання. Тому єдине, що ми можемо вам порадити — це тримати руку на пульсі та дивитися в бік звичайних сонячних панелей та максимально використовувати переваги зеленого тарифу по нинішніх тарифах.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Увійти за допомогою: 
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.