Авто та човни на сонячних батареях, що працюють.

0
567


1 бал2 бали3 бали4 бали5 балів6 балів7 балів8 балів9 балів10 балів (1 голос(-ів), середній бал: 10.00 з 10)
Автомобіль на сонячній енергії
Автомобіль на сонячній енергії

Машина, що не потребує ні бензину, ні розетки. Звучить як фантастика, чи не так? Насправді це і є фантастика і їздити на джипі, що має тільки сонячну панель та електромотор у вас не вдастся. Просто максимальна потужність, наприклад, Tesla Model 3 досягає 615 кВт, що дозволяє цьому автомобілю розігнатися до 100 км/годину всього за 2,6 секунди. А це дуже добрий результат навіть для спорткару.

Tesla Model 3 — Вікіпедія

Звичайний легковий автомобіль має двигун потужністю в середньому 100-150 кінських сил або 75-107,5 кВт. А ось сонячна панель площею 2 метри квадратних, якраз приблизно площа даху, в світлий день дасть всього 400 Вт потужності. Тобто це трохи більше половини кінської сили і розігнати автомобіль вагою в кілька тонн самим лише сонцем не вдастся. Тяга буде приблизно як від одного важкоатлета замість 100 коней.

Чи є шанс у сонячних автомобілів?

Встановлювати сонячні панелі на самі авто – це не надто гарна ідея. Кут такої панелі завжди буде не оптимальним, а будівлі та дерева, що стоять обабіч доріг будуть зрізати ще більший шмат від тих крихт енергії. Але є рішення, що точно працюватиме. Наприклад та сама компанія Tesla пропонує використовувати електровантажівки. Таким чином вантажоперевезення стануть набагато дешевшими, адже на автостанціях можуть бути розміщені сонячні електростанції. І прибуваючи на автостанцію вантажівка буде не тільки залишати вантаж та отримувати новий, а й підзаряджатись або міняти свій акумулятор на свіжий та повністю заряджений.

Startup Neuron EV Unveils New Pickup Concept Before Tesla Truck ...

Чи можу я зробити сонячний електрокар собі сам?

Якщо коротко, то так! Звичайно це не буде автомобіль у звичному для нас сенсі. Але зробити малий електрокар, якому не потрібна ні заправка, ні розетка – цілком реально. І це довів своїм “Зроби Сам” відео ютубер Марк Хав’єр.

Все, що він зробив це встановив чотири велосипедних двигуна-колеса потужністю по 1000 Вт на міцну металеву раму та зробив дах з сонячних панелей потужністю 200 Вт. Для зберігання електроенергії він використав звичайні 48 Вольтові акумулятори для електробайків ємністю 10 Ампер годин. За його словами його легкий електрокар може проїхати до 20 км на одному акумуляторі, а заряджається цей акумулятор приблизно 2-3 години в сонячний день.

Звичайно це далеко не оптимальний транспорт для міста. Але використання подібного транспорту на великих підприємствах, фермах та в селищах могло б зберегти немало часу. Або наприклад подібний автомобіль можна використовувати як гольф-карт. Перевагою такого транспорту є відсутність необхідності його заправляти, відсутність шуму мотора та відносна надійність.

Ціна проекту склала 2000 євро. Але якщо використовувати більш дешеві комплектуючі то вийде знизити вартість електрокара мінімум в 2 рази. До того ж, треба врахувати, що це прототип.

Сонячні яхти

З іншої сторони, яхти на електричній тязі, що можуть також працювати від сонячних батарей, вже досить давно є реальністю. Навіть невелика яхта має достатньо площі палуби та даху надбудов для розміщення сонячної електростанції до 10 кВт. А це вже непогана потужність. Звичайно розраховувати на стрибки по хвилям як на катері не варто, але розігнатися до 7-10 км/год цілком реально. І це непоганий результат для звичайної яхти.

Наразі найбільш оптимальним варіантом є використання сонячних батарей та акумуляторів для живлення маневрового двигуна яхти зі щоглою. Тобто при виході з гавані, проходженні під мостами та у штиль можна використовувати електромотор, а решту часу – силу вітру. Тим часом сонячна електростанція надасть необхідну енергію для освітлення, приготування їжі, живлення приладів навігації, керування та комунікації.

Іншим прикладом є використання комбінованої системи з потужної сонячної електростанції, акумулятора високої ємності, та резервного дизельного генератора. Зазвичай подібна яхта може рухатись зі швидкістю 12-14 км/годину більше 4 годин на одному акумуляторі. В сонячну погоду чей час значно зростає. А якщо додати зупинки на відпочинок і дайвінг, то сонячної енергії цілком вистачить на невелику екскурсію.

Зменшуючи масштаби можна цілком ефективно використовувати сонячні панелі для тяги на малих рибацьких човнах довжиною всього в кілька метрів. Таким чином можна отримати досить пристойний тихий річковий транспорт, хоч і не надто швидкий.

З іншої сторони збільшити масштаб та будувати танкери і контейнеровози на сонячній тязі – вже нереальна задача. Проблема в тому, що чим важчий корабель, тим більше води він витісняє і тим більше води чинить йому опір. Таким чином, судно MV TransAtlantic довжиною 100 метрів, що здатно транспортувати 5 000 тонн вантажів має силову установку потужністю 3,6 МВт або майже 5 тисяч кінських сил. Якщо навіть всю площу палуби накрити сонячними панелями, то отримана потужність буде лише 10% від потрібної.

Висновки

Транспорт чисто на сонячній тязі – це фактично нереально. А все через те, що максимальний потік сонячного випромінювання на рівні моря досягає 1020 Вт/м2. І навіть панелі зі 100% ефективністю дозволяли б отримати потужність в 3-4 кінських сили для автомобіля. Але навіть Ford Model T 1908 року мав двигун на 20 кінських сил. Кардинально інша справа, якщо використовувати стаціонарні сонячні електростанції для підзарядки авто. І це до речі, не просто буде, а вже є в рази дешевшою альтернативою бензину.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Увійти за допомогою: 
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.