Безперебійна вітро-сонячна установка була розроблена в Латвії

0
1096


1 бал2 бали3 бали4 бали5 балів6 балів7 балів8 балів9 балів10 балів (2 голос(-ів), середній бал: 10.00 з 10)

Недоліком сонячної та вітрової енергетики є нестабільність. Сонце не світить 24 години, а вітер може повністю вщухнути на декілька діб. Водночас, оселі та підприємства споживають електроенергію в режимі 24/7. І забезпечити їх електроенергією в такому режимі можуть тільки паливні, атомні та гідроелектростанції. Але чи так це насправді?

Поєднуючи добре відомі технології

Група експертів з Латвії довела, що поєднання двох нестабільних джерел електроенергії, а також використання безвідходних накопичувачів енергії дозволяє отримати електростанцію, яка по стабільності роботи не поступається атомним та гідроелектростанціям.

Головна мета нового проекту — це бюджетна, екологічна електростанція, яка потребує мінімум обслуговування і не виробляє відходів. Для цього в першу чергу були поєднані високоефективні сонячні батареї та вітрові турбіни з аеродинамічними лінзами. 

Сучасні сонячні панелі мають підвищене ККД, а головне — строки експлуатації. Тобто пройдуть десятиліття перш ніж з’явиться необхідність замінити сонячну панель. Технологія сонячних батарей високої ефективності не є новою, особливо враховуючи, що навіть бюджетні рішення впевнено штурмують психологічну планку у 20% ККД. В той же, час панелі для космічної галузі впевнено виходять на рівень до 50% і вище.

Додаткові лінзи є одним із рішень для підвищення ефективності сонячних панелей.
Додаткові лінзи є одним із рішень для підвищення ефективності сонячних панелей.

Другою складовою, яка виробляє електроенергію є вітрогенератори з повітряними лінзами. Їх особливість в тому, що повітряна лінза спрямовує потік на лопаті, а також концентрує і розганяє його. Таким чином, турбіна вітрогенератора працює максимально ефективно та отримує достатній потік повітря навіть при слабкому вітрі.

Вітрогенератор з вітряною лінзою.
Вітрогенератор з вітряною лінзою.

Компенсація пікового використання

Задля згладження пікового споживання електроенергії, в новій системі планують використовувати суперконденсатори, які вже використовуються в різних галузях для точно цієї ж задачі. Тому, обладнання електростанцій суперконденсаторними батареями не є новиною в галузі.

Накопичення електроенергії

А ось задля збереження отриманої вдень або при сильному вітрі електроенергії було запропоновано використовувати трохи відмінну від акумуляторів технологію. А саме — супермаховики. Такий пристрій є простим барабаном, що обертається в вакуумі на магнітному підвісі й використовується для накопичення кінетичної енергії, яку потім використовують за потреби через вал або перетворюють на електроенергію за допомогою генератора. При цьому ефективність супермаховика складає 98%. Втрати є мінімальними.

Супермаховик

Недоліком супермаховика є гіроскопічний ефект, який виникає при розгоні барабана до дуже високих швидкостей. Тобто транспортування “зарядженого” супермаховика є проблематичним. Але на відміну від акумулятора, супермаховик не має обмеженого строку служби і не потребує регулярної заміни. Особливого поштовху супермаховикам надає наявність сучасних більш міцних композитних матеріалів та виробництва надвисокої точності. Таким чином, при меншому об’ємі барабан можна розганяти до більших швидкостей.

Перспективи

Судити про розвиток та імплементацію проекту в життя ще зарано, оскільки безперебійна вітро-сонячна установка знаходиться ще тільки на стадії розробки. Судити про її ефективність також зарано, хоча розробники запевняють, що одна така електростанція буде здатна забезпечувати потужність до 1000 МВт. Тому варто зачекати побудови діючого прототипу і результатів тестів.

Але добре відомо те, що головною перевагою безперебійної вітро-сонячної електростанція є майже повна відсутність відходів, мінімальна необхідність в персоналі та низька вартість. Але водночас, вона має конкурентів, які вже добре закріпились на ринку, у вигляді традиційних вітрових та сонячних електростанцій, що використовують акумулятори для накопичення виробленої енергії. Ще одним з конкурентів є проєкт електростанції, яка використовує штучні водойми в ролі накопичувача електроенергії закачуючи воду вгору використовуючи надлишок потужності. Обидва проекти поки не мають реальних діючих зразків.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Увійти за допомогою: 
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.