Чи варто купляти б/в сонячні панелі?

0
1864


1 бал2 бали3 бали4 бали5 балів6 балів7 балів8 балів9 балів10 балів (2 голос(-ів), середній бал: 10.00 з 10)
Б/в сонячні панелі на даху

В країнах ЄС, Великобританії, США та інших розвинених країнах вже досить давно є розвинений ринок сонячних панелей. Приватні власники, електростанції та промислові об’єкти постійно оновлюють свої сонячні панелі, замінюючи старі на більш досконалі. Натомість, зняті з експлуатації сонячні панелі йдуть на продаж новим власникам. З 2010 року в Німеччині працює сайт SecondSol.de, на якому є сотні продавців сонячних батарей, а також аксесуарів до них, електромобілів та всього необхідного для власної електростанції. В Україні цей ринок тільки починає розвиватися.

Чи буде б/в сонячна батарея працювати взагалі?

Так, потужність сонячних панелей дійсно втрачається з роками. Але при терміні роботи до 20-40 років, сонячна батарея, що пропрацювала 5-10 років, ще може послужити новому власнику. Особливо враховуючи, що типова деградація потужності складає лише 0,5% в рік.

Залежність рівня деградації в рік від типу панелі

Тип сонячної панеліПадіння потужності за рік
Кремнієві
Монокристалічний (mono-Si)0,36%
Полікристалічний (poly-Si)0,64%
Аморфний (a-Si)0,87%
Некремнієві
Телурид кадмію (CdTe)0,4%
Селенід мідь-індій-галій (CIGS)0,96%

Найкращим вибором є б/в монокристалічні кремнієві сонячні панелі. Низький показник деградації й досить доступна ціна, роблять саме їх дуже привабливими на б/в ринку. Але не варто забувати і про телурид кадмієві сонячні панелі. Дуже низький показник річної деградації і порівняно невелика ціна доповнені деякими особливостями: такі панелі краще працюють в пасмурні дні, при частковій тіні, а також краще працюють по всьому спектру світла. 

На що ще звернути увагу?

Показники вище є типовими. Тобто не можна сказати, що кожна в світі монокристалічна панель буде деградувати з швидкістю 0,36% на рік. Все залежить від багатьох факторів:

  • Виробник;
  • Модель і технології;
  • Робота в частковій затемненості і несприятливих умовах;
  • Зберігання і догляд.

Фактично ми можемо отримати на виході сонячну панель, яка за 10 років роботи втратила всього 2-3% потужності, а можемо отримати батарею, яка в сонячний день показує лише 50% від заявленої потужності, хоча є відносно новою. Наприклад, панелі на електростанціях, що працювати роками можуть показувати непогані результати навіть після 40 років експлуатації. Хоча подібні батареї вже будуть вважатися технологічно застарілими.

Щодо виробників, то вони зобов’язані вказувати рівень деградації сонячної батареї в її технічних характеристиках. Більш сучасні панелі мають низький показник деградації і його часто вказують прямо на “коробці”. Старі моделі не можуть порадувати такою перевагою. Вони швидше деградують, мають гірші показники потужності при низькому рівні освітлення, падіння променів під гострим кутом і при частковому затемненні.

Пам'ятайте! Що ви не отримуєте гарантію при покупці б/в сонячних батарей. У разі їх виходу зі строю або несправностей, ви не зможете замінити їх по гарантії або відремонтувати в сервісному центрі за рахунок виробника.

Шахрайство на ринку б/в сонячних батарей

Неправильна експлуатація має погані наслідки для сонячних панелей. Сильні температурні коливання, часткове затемнення й інші фактори пришвидшують деградацію кристалічних, а також тонкоплівкових аморфних батарей. Знайти таку “вбиту” сонячну панель на ринку дуже легко. Тому варто бути дуже уважними і завжди питати:

  • Реальну потужність отриману на початку експлуатації;
  • Реальну потужність отриману при знятті з експлуатації;
  • Умови експлуатації;
  • Рік виготовлення, виробник й артикул.

Ідеальний випадок, це коли ви купуєте сонячні батареї, що ще не були демонтовані й у вас є можливість самому приїхати та побачити їх в дії. Так ви на 100% будете впевнені в покупці. Варто пам’ятати, що на ринку сонячних панелей також є шахраї або недобросовісні продавці, які можуть завищувати реальні показники потужності.

Чому сонячні панелі взагалі продають?

Чи є сенс в продажу того, що економить кошти або приносить прибуток? Якщо розглядати ринок сонячної енергетики то так, сенс є. Батареї постійно еволюціонують. Показник потужності на $100 вартості постійно росте. Падає рівень деградації, з’являються новий функціонал, зростає стійкість до затемнення, погодних умов, ударів, тощо. Сонячні панелі схожі на смартфони або комп’ютери – їх продуктивність також стрімко зростає й великі електростанції починають змінювати панелі на більш ефективні й досконалі. З’являються “цілодобові” або стійкі до поганих умов експлуатації сонячні батареї, й приватні власники замінюють старі на більш надійні та функціональні нові моделі.

Ринок б/в сонячних батарей в Україні

Наразі ринок сонячних панелей що були у вжитку в Україні не розвинений. Немає окремих сайтів та інших шляхів реалізації, крім звичних дошок оголошень. Немає способів модерації та відсіювання потенційних шахраїв або недобросовісних продавців.

Щодо придбання б/в сонячних батарей закордоном, то варто пам’ятати про мито і доставку, які можуть разом набагато перевищити вартість новенької сонячної батареї. Особливо враховуючи, що різниця між новою та б/в панеллю часто складає лише 10-30%.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Увійти за допомогою: 
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.