Кооперативний досвід Німеччини, як у сфері енергетики, так і в інших галузях, здатен стати чітким алгоритмом для України

0
89


1 бал2 бали3 бали4 бали5 балів6 балів7 балів8 балів9 балів10 балів ( Ще ніхто не проголосував!)

Ні для кого не секрет, що Німеччина входить в число держав, рівень життя яких є найвищим у світі. Слід зауважити, що завдяки високому рівню життя громадян стає можливим і належне побутове обслуговування. Та цікавим є той факт, що такі показники з’явились завдяки спільній праці німців та їх самоорганізації.

енергетичні кооперативиВисока самосвідомість громадян Німеччини знайшла вихід у вигляді створення ряду сервісних кооперативів (кредитних, будівельних, комунальних, тощо), що дають змогу громадянам спільними зусиллями вирішувати все нові проблеми економічного характеру у тих випадках, коли приватні підприємства чи окремі організації не мають змоги їм надати належні послуги за прийнятну ціну.

Енергетичні кооперативи на території Німеччини стають дедалі популярнішими – деякі регіони повністю забезпечують своїх учасників електроенергією та мають навіть залишок її. Основною причиною популяризації енергокооперативів серед німців є подальша децентралізація послуг енергетичного ринку, аби позбавити великі компанії абсолютного впливу в даній сфері та отримати можливість громадянам самостійно приймати рішення щодо того, хто буде поставляти їм електроенергію та за якою ціною.

У Німеччині кооперативи все частіше стали використовувати когенераційні установки, що дозволяють отримувати окрім електрики ще й теплову енергію для обігріву житла. Сприяють в даному процесі державні та регіональні програми, метою яких є вирішення енергетичної проблеми за рахунок впровадження альтернативних технологій та все більшого освоєння відновлюваних джерел енергії.

Проблеми енергетичного характеру мають світові масштаби, тому досвід Німеччини може стати у нагоді будь-якій державі, в тому числі і Україні. Експерти зазначають, що свідчення про енергетичні кооперативи на вітчизняних просторах наразі ще не знайшли відображення в літературі економічної сфери діяльності.

В Німеччині енергетичні кооперативи стали набувати популярності ще на початку двадцятого століття. Тоді основною метою їх створення була генерація електроенергії та її грамотний розподіл в реаліях сільської місцевості.

Згідно підрахунків, у 2001 році Німеччина нараховувала 66 кооперативних об’єднань енергетичної направленості. Через 11 років даний показник зріс до шести сотень кооперативів по всій країні. На кінець 2012 року у кооперативи входило більше 80 тисяч громадян Німеччини, а їх сумісний капітал нараховував 260 мільйонів євро, а сумарний розмір зовнішніх інвестицій становив близько 800 мільйонів. Вже на той час кооперативи виробляли 290 тисяч мегават електроенергії впродовж року.

За словами міністра енергетики Німеччини, влада усіляко сприяє та підтримує енергокооперативи. Зацікавленість громадян в цьому процесі зіграла ключову роль і держава звернула увагу на модель кооперативного забезпечення як на перспективний шлях вирішення енергетичних проблем.

Експерти зазначають, що майже 90 % енергетичних кооперативів Німеччини були засновані в сфері сонячної енергетики. Цей факт пояснюється тим, що енергія сонця дозволяє значно знизити строки окупності проектів та дає високі показники продуктивності об’єктів.

Енергетичні кооперативи Німеччини поділяються на 4 види:

  • ті, що споживають енергію (кооперативна діяльність полягає у закупівлі електроенергії і газу та подальшому їх розподілі);
  • ті, що виробляють енергію завдяки сонячним, вітровим та біопаливним установкам;
  • ті, що і виробляють, і споживають енергію одночасно (тобто повністю вирішують проблему енергозабезпечення своїх учасників);
  • ті, що займають генерацією енергії та паралельно надають різні послуги (наприклад, консалтингові).

Україна, територія якої придатна до встановлення різних типів альтернативних установок для генерації електроенергії, може взяти на озброєння досвід Німеччини та вирішити таким чином багато економічних проблем. Серед них – енергопостачання селищ та невеликих міст, які отримають змогу купувати електроенергію по собівартості.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Увійти за допомогою: 
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.