Навчальний курс. Особливості оформлення «зеленого» тарифу на практиці.

0
149


1 бал2 бали3 бали4 бали5 балів6 балів7 балів8 балів9 балів10 балів (1 голос(-ів), середній бал: 10.00 з 10)
зелений тариф

Зелений тариф – заробіток на відновлюваній енергетиці

Даний матеріал дозволено використовувати в цілях навчання.

Поняття зелений тариф прописано в законі про електроенергетику: це тариф, за яким оптовий український енергоринок повинен купувати електричну енергію, яка виробляється на об’єктах електроенергетики з поновлюваних джерел енергії (включаючи сонячну та гідроенергію). Постачальники електроенергії повинні купувати її у випадках, обсягах і за цінами, які визначені національною комісією регулювання електроенергетики України (НКРЕ). Тобто, зелений тариф в Україні є механізмом для заохочення громадян для виробництва ними електроенергії з поновлюваних джерел енергії.

Розглянемо коротко, яким чином можна заробити на приватних електростанціях. Законодавство України прописує 2 варіанти установки електрогенеруючих фотоелементів: на території приватного домоволодіння (до 30 кВт) і у вигляді бізнес проектів (до тисяч кіловат). Інвестиції на такі проекти істотно відрізняються, та й необхідна документація теж різна. Зрозуміло, що час на здійснення проектів теж буде не однаковим.

Ставки за «зелений кіловат»

Ставка «зелених» тарифів в 2016-2019 році згідно з постановою НКРЕКУ від 30 червня 2016 року № 1188.

Приватний сектор

Для сонячних батарей

Встановлено наступну вартість одного кіловата сонячної енергії (згідно з постановою НКРЕКУ під номером тисячі сто вісімдесят вісім, хто вступив в дію з 16 серпня 2016 року):

 • з 1 січня 2016 по 31 грудня 2016 – 534,43 коп / кВт • год (без ПДВ);
 • з 1 січня 2017 по 31 грудня 2019 – 508,69 коп / кВт • год (без ПДВ);
 • з 1 січня 2020 по 31 грудня 2024 – 457,22 коп / кВт • год (без ПДВ);
 • з 1 січня 2025 по 31 грудня 2029 – 407,26 коп / кВт • год (без ПДВ).

Для вітряних генераторів

 • з 1 липня 2015 по 31 грудня 2019 – 327,02 коп / кВт • год (без ПДВ);
 • з 1 січня 2020 по 31 грудня 2024 – 293,71 коп / кВт • год (без ПДВ);
 • з 1 січня 2025 по 31 грудня 2029 – 261,92 коп / кВт • год (без ПДВ).

Для юридичних осіб та бізнесу

Що стосується генерації в промислових масштабах, то тут враховується рік побудови і розміщення джерел альтернативної енергії.

Крім того, скасована обов’язкова умова для промисловців, що стосується вітчизняного обладнання. На сьогоднішній день власники підприємств мають право використовувати пристрої від будь-якого іноземного бренду.

При цьому установка вітчизняних батарей або вітрових генераторів зараз стимулюється на державному рівні збільшенням тарифів на 5-10%.

Щоб отримати більш високу ставку, потрібно використовувати в установках до 30-50% вітчизняних вузлів. Тобто, користуватися українськими сонячними батареями або вітровими генераторами економічно вигідно.

Тарифікація для сонячних батарей на землі:

 • 2016 рік – 0,16 євро;
 • 2017-2019 – 0,15 євро.

Тарифікація для сонячних батарей на даху:

 • 2016 рік – 0,172 євро;
 • з 2017 по 2019 рік – 0,163 євро.

Важливі моменти зеленого тарифу

В розрахунках вартості кіловата енергії, виробленої в промислових масштабах, використовуються спеціальні коефіцієнти.

Існуюча роздрібна ціна множиться на певний коефіцієнт – в результаті визначається вартість кіловата по «зеленому» тарифу.

 Зміни коефіцієнта в залежності від джерела енергії:

 • об’єкти альтернативної енергетики наземного типу – 4,8;
 • установки, змонтовані на дахах, потужністю від 100 кіловат – 4,6;
 • установки, змонтовані на дахах і фасадах будівель, потужністю менше 100 кіловат – 4,4.

Для обліку електрики використовуються лічильники, виготовлені українськими виробниками. Встановлюються моделі реверсивного типу на одну або три фази.

Слід зазначити, що ставка фіксується один раз – в момент укладення договору з місцевою енергетичної державною компанією. Подальше зниження тарифів власників стосуватися не буде.

Вимоги до потужності обладнання виробляє електроенергію

Обмеження по потужності стосуються тільки приватних будинків і господарств. До недавнього часу допустимий максимум становив 10 кіловат.

З 2016 власників приватної нерухомості можна сміливо купувати більш потужні сонячні батареї – верхня межа для цих пристроїв становить 30 кіловат на годину. Те ж стосується і вітряних генераторів.

Зі зрозумілих економічних причин ніяких обмежень для підприємств немає. Для них вирішальними стануть можливості власного бюджету, з якого будуть зроблені інвестиції в систему альтернативного енергетичного постачання.

Порядок отримання зеленого тарифу для приватних осіб

Будь-яке цивільна особа має право на установку генеруючих потужностей для вироблення електроенергії на території приватного володіння. При цьому, кількість виробленої електроенергії не повинно перевищувати норми, встановленої договором про використання електричної енергії. Громадянин має право продавати енергопостачальникам електрику за зеленим тарифом в обсязі, що перевищує місячну норму особистого споживання. Не потрібні ніякі ліцензії, не потрібно виконувати додаткові «приписи» місцевих чиновників – ви просто ставите власні виробляють електрику потужності і починаєте заробляти на зелений тариф. Розрахунки за електроенергію і порядок оформлення зеленого тарифу, а також, порядок обліку енергії та її реалізації затверджуються НКРЕ.

Щоб оформити зелений тариф в Україні в 2018 році, необхідно виконати ряд дій:

 1. Придбати та встановити електроустановку (вітрогенератор, фотоелементи або інші) потужністю не більше 30 кВт.
 2. Подати заявку і схему підключення в місцевий офіс електропостачальника (обленерго, райенерго).
 3. Щоб отримувати кошти за реалізовану електроенергію, приватна особа повинна відкрити банківський рахунок, реквізити якого вказуються в заяві.
 4. Погодити схему підключення енергоустановки.
 5. Облаштувати вузол обліку виробленої приватним володінням електроенергії.
 6. Підписати додатковий договір з енергокомпанією про купівлю-продаж електроенергії, виробленої за допомогою відновлюваних джерел енергії.

Детальніше про порядок отримання зеленого тарифу для фізичних осіб.

Устаткування для вироблення електроенергії за допомогою енергії сонця, вітру, води достатньо дороге і технологічно складне, його підбором і установкою повинні займатися професіонали. Наприклад, щоб встановити фотоелементи для перетворення сонячної енергії в електрику, потрібно придбати самі сонячні панелі, мережевий інвертор, апаратуру захисту, металоконструкції, витратні матеріали (кабелю, кріплення, конектори).

Вигода підключення зеленого тарифу

З кожним роком кількість домоволодінь, які заробляють за допомогою установок поновлюваної електроенергетики, зростає. Деякі громадяни ставлять сонячні фотоелементи, що особливо зручно в південних та східних областях України, де більше сонячних днів. А там, де багато вітряних днів, вигідніше використовувати вітрогенератори. 

Для жителів горбистих і гірських місцевостей, де є швидкі струмки і невеликі річки, є варіант побудови міні-гідроелектростанції. Тобто, кожен варіант може бути реалізований в певних природних зонах. Звичайно, вартість власної електростанції, хоч і маленькою, досить висока: у середньому, установка для вироблення 3-5 кВт електроенергії може обійтися в 4-6 тисяч умовних одиниць, а більші агрегати будуть коштувати до 25-28 тисяч у.о. 

Окупність сонячних енергоустановок – близько 5-6 років. Це не так мало, але якщо врахувати, що ви самі забезпечуєте себе енергією, не залежите від економічних криз і віялових відключень, то переваги очевидні. Продаючи електрику за зеленим тарифом, можна заробляти до п’яти тисяч у.о. в рік, в залежності від потужності вашої приватної електростанції.

В даний час зелений тариф в Україні цікавить все більше громадян. Ряд найбільш підприємливих осіб вже реалізують електроенергію, вироблену на власному подвір’ї, вже в нашому регіоні, а по всій країні таких установок тисячі. Це вигідна інвестиція і стабільний спосіб заробітку для всіх бажаючих. А з нашими готовими пропозиціями по базовій комплектації сонячних станцій і допомогою в оформленні зеленого тарифу ще й легко!

Зелений тариф для юридичних осіб

Не менш цікавий зелений тариф для юридичних осіб. Організація власних міні-електростанцій на кілька сот кіловат – це відмінна інвестиція в наш непростий час. Бізнесмен може організувати виробництво електроенергії для забезпечення своїх виробничих потужностей і не залежати від центрального постачальника, а надлишки продавати за привабливими цінами за зеленим тарифом. Подібні вкладення окупаються через 5-7 років. Тобто, дохід складе приблизно 400%, якщо виходити з середнього терміну служби сонячних панелей 25 років і сучасних цін на електрику.

Для того, щоб юрособа могло почати працювати за зеленим тарифом, необхідно мати ряд документів. Перше, що потрібно зробити – отримати техніко-економічне обгрунтування електростанції для зеленого тарифу. З його допомогою можна оцінити ризики і переваги. Даний документ містить основну інформацію щодо реалізації бізнес-плану. Крім обгрунтування, потрібно мати інформацію про пропускної можливості енергомережі, через яку ви плануєте продавати електроенергію. 

Враховується рельєф, нахил ділянки до сонця, вітри протягом року, хмарність та інші природні особливості. Плануючи будувати електростанцію, серйозно задумайтеся про реєстрацію нової юрособи – це позбавить вас від ряду складнощів в майбутньому. Нарешті, обладнання, яке ви купуєте,має мати сертифікати і відповідати вимогам українських органів стандартизації.

Найбільш популярні питання щодо «зеленого» тарифу

Як підвищити рентабельність домашньої сонячної електростанції?

Деяким здається, що інвестувати у вітчизняну сонячну енергетику невигідно через високу вартість обладнання і відносну дешевизну мережевий електроенергії. Але це не так. Підвищити прибутковість установки дозволяє feed-in tariff, або «зелений» тариф: за відгуками власників станцій, виручка від продажу надлишків електрики компенсує витрати на покупку і установку СЕС протягом 5-8 років.

Хто може скористатися feed-in tariff?

Продавати сонячна електрика енергопостачальникам можуть лише власники приватних будинків, які встановили на присадибній ділянці, фасаді або даху будівлі фотопанелі потужністю до 30 кВт. Програма feed-in tariff не поширюється на фотоелектричні системи багатоповерхівок. Нею не можуть скористатися власники автономних електростанцій, так як такі установки не розраховані на підключення до загальної мережі.

Чи можна отримати пільговий кредит на будівництво СЕС під «зелений» тариф?

Позики на покупку і монтаж сонячних панелей під 0,01% річних видає Укргазбанк в рамках програми «ЕКО-енергія». Сума кредитування – 1 000-1 000 001 грн. Терміни – 1-5 років. За умовами банку власний внесок не повинен бути менше 15%. Однак експерти рекомендують брати кредит, якщо на покупку не вистачає 30-40%. У такому випадку дохід від «зеленого» тарифу повністю покриває виплати кредитору. Планується, що з 2018 ситуація з пільговим кредитуванням в Україні стане ще краще в зв’язку з початком роботи Фонду енергоефективності.

Скільки часу займає підключення до «зеленого» тарифу?

Згідно із законом після подачі необхідного пакета документів на розгляд питання відводиться тритижневий термін. За фактом оформлення власними силами триває місяць-півтора. Прискорити процес підключення часто допомагають компанії, що реалізують і встановлюють фотоелектричне обладнання.

Чому залежать виплати по feed-in tariff?

Ставки прив’язані до курсу євро, однак гроші на розрахунковий рахунок власника станції надходять в національній валюті. Тарифну сітку в гривнях щоквартально встановлює НКРЕКУ. На суму виплат також впливає рік введення СЕС в експлуатацію, наявність / відсутність і обсяг місцевої складової в фотоелектричної системі (за використання вітчизняного обладнання належить надбавка в розмірі 5-10%).

Знижуються чи ставки виплат з часом?

«Зелений» тариф в Україні, за відгуками європейських експертів, один з найвищих в світі. Однак, як і всюди, він є лише стимулюючим інструментом, тобто в міру збільшення числа СЕС суми виплат будуть знижуватися. Обсяг нарахувань безпосередньо залежить від року введення об’єкта в експлуатацію, тому, чим раніше побудована СЕС, тим вона вигідніше.

Чи можливо, що програма буде заморожена?

Feed-in tariff, як стимулюючий механізм для переходу на альтернативні джерела енергії, широко використовується в усьому світі кілька десятиліть. В Україні така програма закріплена законодавчо, гарантована державою і діє до 2030 року. У деяких регіонах, звичайно, існують затримки з виплат, проте про відмову від тарифу мова не йде.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Увійти за допомогою: 
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.