Польща випереджає плани розвитку ВДЕ? Це міф!

0
293


1 бал2 бали3 бали4 бали5 балів6 балів7 балів8 балів9 балів10 балів (1 голос(-ів), середній бал: 10.00 з 10)
Польща випереджає плани розвитку ВДЕ? Це міф!
Вчора ми анонсували аналіз ситуації на польскому ринку «зеленої» енергетики. Пропонуємо сьогодні вашій увазі цей звіт.
За оцінкою Міністерства Енергетики Польща значно випереджає плани розвитку відновлюваної енергетики. Проблема в тому, що Міністерство оцінює це, спираючись на застарілі дані, які не прослідковують динаміку змін і дивиться тільки на один з трьох секторів. Як далеко Польща від мети на 2020 рік?
rynek_ceny energii dla przemyslu 2016Міністр енергетики Христофор Тхуржевский переконував недавно з сеймовоъ трибуни, що Польща значно перевищує потрібну країні участь “зеленої” енергетики, через що страждають споживачі. Раніше преса писала про міф обтяження засобами “зеленої” енергії польської промисловості, показуючи в результаті, що найбільші енергоємні фірми платять завдяки відновлюваный енергетики в багато разів менші рахунки за струм. Вартість енергії для них, рахуючи разом з субсидіями, прийнятої до відновлюваної енергетики, впала на протязі останніх п’яти років на близько 24%.
oze_udzial_w_polsce_2016Ми вирішили зайнятися також іншою тезою – про значне перевищення участі ВДЕ. Тим більше, що за оцінкою віце-міністра енергетики Анджея Пйотровського Польща значно випереджає плани виробництва “зеленої” енергії і не має причин до побоювань щодо недосягнення мети участі 15% ВДЕ в 2020 році. Як переконує він, відповідальний департамент за відновлювану енергетику міг би майже всім штатом йти у відпустку на два роки, а Польща і так би досягла поставленої мети, чого, однак. ніхто не буде робити. У Сеймі є поправка до закону про ВДЕ, який повинен змінити систему підтримки для технологій, які виробляють “зелений” струм.
Теза міністерства про випередження планів розвитку ВДЕ, на жаль, далека від реальності. У 2014 році (міністерство не має ще або не приймає до уваги,
даних журналістыв за 2015 рік) участь енергетики з поновлюваних джерел склала 11,45%, тобто точно стільки, скільки прописував урядовий план. Роком раніше, за участю ВДЕ з 11,35% Польща дійсно була попереду планованих показників. Якщо така тенденція буде спостерігатися протягом наступних п’яти років, Польща не здійснить мети.
Міністр енергетики не помилявся, однак, говорячи, що Польща досягає мети – йшлося тільки про досягнення мінімум мети, нижче якого Польща може зашкодити зобов’язанням Євросоюзу. Ця мета для Польщі становила в 2014 році 9,54%. Нижче порога мінімум в цілому Європейському Союзі є тільки одна країна – Ныдерланди. Всі інші держави дуже значно його переступають. Кожна третя країна Європейського Союзу досягла вже навіть своєї кінцевої мети на 2020 рік. Серед них переважна більшість це країни з Центрально-Східної Європи – Чехія, Болгарія, Румунія, Литва, Естонія і Хорватія.
Звідки ж теза про випередження мети на два роки? Йдеться всього лише про один сектор – електричну енергію. У секторі тепла ситуація трохи краще, але може погіршитися в залежності від результатів анкети (про що йтиметься нижче). Зате в секторі транспорту дуже погана ситуація і Польща тут значно нижче мети. Міністерство Енергетики в своїх висловлюваннях і останніх законодавчих діях зосереджуються насамперед на секторі електричної енергії, хоч два інших сектора повинні відповідати за дві третини загальної мети ВДЕ Польщі на 2020 рік в розмірі 15%.

2014: Показники незначно вище цілі
У своїх аналізах відомство обходить стороною кілька дуже суттєвих чинників. По-перше, прогноз виробництва “зеленої” електроенергії, на який спирається міністерство, містить давно неактуальні дані. Був він складений, спираючись на прогноз енергоспоживання Польщі до 2030 року (PEP 2030). Цей шлях, схвалений урядом в 2009 році дуже неблагонадійний. Згідно PEP 2030 енергоспоживання електричної енергії в 2015 році мало скласти 152,8 ТВт, тоді як реальні показники виявилися 161,4 ТВт (згідно з даними Польських Електроенергетичних Мереж) або 164,4 TВт (згідно з даними Агентства Ринку Енергії). Щоб досягти мети щодо електричної енергії Польща буде, отже, потребувати значно більших обсягів “зеленої” енергії, ніж це прописано в урядовому плані (так званий KPD). Як видно в кінцевому підсумку за статистикою Європейської Комісії – в 2014 році замість значного випередження мети (в розмірі 12,2%) Польща ледь його  переступила (склав 12,4%).

oze_w_sektorach

2015: Значно перевищуючи мету
З даних Агентства Ринку Енергії випливає, що участь ВДЕ в енергоспоживанні електричної енергії в 2015 році (13,7%) також вище цілі (13%). Сталося так завдяки значно більш швидкому розвитку вітроенергетики і виключно відмінним вітровим показниками року.

2016: Незначно нижче мети
У цьому році ситуація буде, однак, гіршою. З огляду на дуже низьку підтримку, вугільні електростанції обмежили переробку біомаси. Додатково враховуючи триваючу посуху, цей рік може бути третім поспіль зі спадом продукції в роботі гідроелектростанцій. Істотне зростання виробництва (при гірших вітрових показниках) мають тільки вітрові електростанції. У кращому випадку продукція “зеленого” струму в 2016 році залишиться на рівні попереднього. Тим часом енергоспоживання істотно зростає – протягом перших чотирьох місяців вже на 2,18%. Зростають також цілі участі ВДЕ – в цьому році це 13,85%. Швидше за все не вдасться їх досягти.

2017-2018: Значно нижче мети
Тим часом ще більш поганим обіцяє бути 2017 рік. Введення в життя нової системи підтримки пригальмує розвиток ВДЕ. Будуть будуватися тільки ті об’єкти, які отримають підтримку на аукціонах. Один або два перших аукціони повинні пройти в цьому році, однак будуть охоплювати невеликі обсяги енергії (за нашою інформацією  можуть це бути аукціони, в яких найбільші шанси мають біогазові і сонячні установки). Великі аукціони мають бути проведені лише в майбутньому році, а обрані повинні бути біомасов, біогазові або гібридного типу установки – їх будівництво і запуск займають до двох років. Отже, якщо все піде за планом, вони почнуть працювати лише в 2019 році. Тим часом мета участі “зеленої” енергії на 2017 роки і 2018 буде рости –  відповідно з 14,68% до 15,64%.

2019: Прогалина в 7 ТВт для покриття в аукціонах
У 2019, коли почнуть працювати установки з перших великих аукціонів ВДЕ, мета становитиме вже 16,78%, а продукція “зеленої” енергії як і раніше буде ще коливатися навколо показників 2015-2016 років. Однак, беручи до уваги 2% зростання енергоспоживання щорічно, в 2019 році участь ВДЕ в електроенергетичному секторі впаде до 12,6%. Випуск продукції “зеленого” струму складе 7 ТВт – такий річний обсяг продукції потрібно законтрактувати на аукціонах майбутніх років. Для порівняння торішня продукція всіх біогазових установок в Польщі склала 0,8 ТВт, всіх гідроелектростанцій 1,8 ТВт, а всіх електростанцій на біомасі 4,5 ТВт. Значно більше отримано енергії від переробки біомаси, а 10,8 ТВт дали вітрові ферми.

oze_europa_cele_2014-2020

Тепло від ВДЕ – це лотерея

Не краще виглядає перспектива здійснення мети ВДЕ в секторі тепла і холоду. У 2014 році тут було досягнуто 13,95% участі “зеленого” тепла по відношенню до базуючих 13,29%. Проблема в тому, що переважна більшість цього сектора – це чиста статистика. Уряд дораховує до мети ВДЕ всю біомасу, що спалюється в польських будинках, навіть деревину в печах. Оскільки ніхто не в змозі контролювати, підрахунки спираються на проведене кожні три роки анкетування ГУС. Останнє установа провела в січні 2016 року. Його результати будуть відомі в кінці року. Залежно від того, як відповіло близько 5 тис. респондентів (на близько 13,6 млн. Домашніх господарств у Польщі), продукція “зеленого” тепла в Польщі може значно змінитися. Відмінності недріб’язкові, тому що цей вид відновлюваної енергетики відповідає за понад 60% всього обсягу польської мети.

Біопаливо до поправки
Досить великий дефіцит відновлюваної енергії Польща має в транспортному секторі. Прогалини не заповнює однак біопаливо. В результаті замість планованих на 2014 рік 7,48%, Польща досягла всього лише 5,67%, а напрямок змін негативний. Польща не отримала дозвільних положень на зростання національної продукції біопалив II генерації (з відходів), а без цього подальше зростання в сегменті не буде можливим, тому що згідно з новою директивою у 2020 році участь біопалива а транспортній сфері не може перевищувати 7 відсотків з 10% всієї мети. Ухвалення відповідного закону відкладено в списку законодавчих робіт на останній квартал цього року.
Тим часом, на думку нашого співрозмовника, який займається ринком біопалива в Польщі без дуже швидких і рішучих дій міністерства, Польща не досягне мети 10% участі “зеленої” енергії в транспорті, який є обов’язковим для кожної держави, члена ЄС. Не на користь і прийнятий в Польщі перехідний період. Згідно з ним до 2020 року продаж бензину з доповненням до нього 10% етанолу вимагає продажу клієнтам також палива з з додаванням 5% біопалива. Тим часом паливні станції і оптові бази не мають окремих сховищ на останній вид палива. Крім того логістика дистрибуції та продажу двох видів бензину (а включно з бензином преміум класу, то, власне, трьох) занадто дорога. В результаті, власне, всі продавці в країні пропонують клієнтам усього лише бензин з додаванням 5% етанолу.
У Польщі також немає відповідного нагляду над ринком біопалив і європейські виробники поскаржилися на Польщу Європейської Комісії, тому що за їхньою оцінкою з Польщі відбувається величезні кількості біопалив, які ймовірно були призначені для реалізації “зеленої” цілі на оптовому рівні, а пізніше не були продані клієнтам . З точки зору здійснення мети проблематичне може бути також, дуже важливе для уряду і бюджету держави, ущільнення західній і південній межі перед напливом палив з сірої зони. Коли їх продаж буде врахований в балансі споживання, Польща потребуватиме значно більших обсягах біопалива, щоб здійснити мету на 2020 рік.

oze_udzial_w_polscce_2014_2016

Доргий дефіцит
Згідно з директивою Євросоюзу держава, член ЄС, яка сама не виконає дії вимоги участі “зеленої” енергетики на 2020 рік, має забезпечити собі таку участь через статистичні трансфери з інших країн. На користь для Польщі може діяти факт, що багато країн повинні переступити свої цілі, а цілий Євросоюз ймовірно буде розпоряджатися надлишком еко-енергії, яким буде можна торгувати. Це повинно тримати ціни трансферів в рамках, однак їх загальна квота, залежно від остаточного випуску на 2020 рік. може бути оцінюваною на мільйони чи навіть мільярди злотих.
Уряд повинен зробити серйозний огляд колишніх пріоритетів політики підтримки ВДЕ, її ефективності, і уявити реальні можливості реалізації цілей в розбитті на окремі сектори. Тим більше, що європейська спільнота умовилась вже на наступну мету – 27% участі “зеленої” енергії до 2030 року, а після цього, що очевидно, прийдуть наступні. Факт випереджаючого розвитку ВДЕ у більшості сусідів Польщі через недосягнення цілей на 2020 рік Польща може втратити симпатію багатьох союзників.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Увійти за допомогою: 
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.