Виробництво сонячних панелей в Україні: сировина і особливості

0
391


1 бал2 бали3 бали4 бали5 балів6 балів7 балів8 балів9 балів10 балів (3 голос(-ів), середній бал: 10.00 з 10)

Незважаючи на ігри нової влади з «зеленими» тарифами, про які ми писали раніше, розвиток відновлюваної енергетики залишається важливим і перспективним вектором для України. За даними прес-служби Кабінету міністрів, на сьогоднішній день близько 15000 домогосподарств в нашій країні використовують «екологічно чисту» електроенергію, встановивши сонячні панелі загальною потужністю 350 МВат.

З огляду на зростаючий інтерес вітчизняних споживачів до цього питання, пропонуємо розглянути його під іншим кутом і з’ясувати – з чого ж виробляють сонячні панелі в Україні?

В основі функціонування даних пристроїв лежить фотоелектричний ефект, який перетворює сонячне проміння на електрику. Відбувається цей процес шляхом передачі енергії фотонів електронам речовини, з якої виготовлені панелі. Саме від її характеристик і залежить ефективність роботи всієї установки.

Вчені в усьому світі намагаються знайти нові матеріали і їх поєднання для підвищення продуктивності сонячних панелей. Сьогодні їх створюють із полімерів, селенідів, міді, телуриду кадмію та ін. Але найоптимальнішим варіантом у співвідношенні «ціна-якість» залишаються моделі з кремнію.

Кремнієві сонячні панелі бувають двох видів:

  • монокристалічні – складаються з тонких пластин кристалів кремнію високого ступеня очищення;
  • полікристалічні – дешевший, але менш ефективний варіант, для виробництва якого використовують неоднорідні кристали кремнію і усілякі домішки, сплавляючи їх разом.

Полікристалічний кремній є основною сировиною для виготовлення названих пристроїв, він міститься у кварциті. На території України розташоване унікальне родовище з найвищим вмістом діоксиду кремнію в кварциті (більше 99%), яке не має аналогів в Європі – це Баницький кар’єр в Сумській області. Але, оскільки він знаходиться в приватній власності, понад 90% видобутку відправляється на експорт.

За оцінками експертів, в Україні зосереджені значні запаси кварцитів (в Житомирській, Дніпровській, Харківській, Хмельницькій областях). Однак частина родовищ не розробляється, а більшості працюючих вигідніше експортувати сировину, ніж постачати її на внутрішній ринок. Останній, в свою чергу, задовольняється імпортним кремнієм китайського чи турецького виробництва.

Без зміни внутрішньої політики держави в цьому питанні і зовнішньоекономічних показників кремнієвого ринку ситуація навряд чи зміниться в найближчому майбутньому. Але це не стане бар’єром для розвитку альтернативної енергетики в Україні та виробництва на її території сонячних панелей.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Увійти за допомогою: 
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.