Агровольтаїка дозволить збільшити врожайність за допомогою фотоелектричних модулів

0
236


1 бал2 бали3 бали4 бали5 балів6 балів7 балів8 балів9 балів10 балів ( Ще ніхто не проголосував!)

Агровольтаїка являє собою відносно нову сферу сільськогосподарської діяльності. Вона передбачає використання сонячних панелей для цілей сільського господарства. Монтаж модулів на орній землі дає можливість організувати систему поливу, що має автономне управління. Такий підхід дозволяє збільшити урожай більш ніж в півтора рази.

Використання енергії сонця для електропостачання окремих жител або освітлення вулиць – давно не новинка для громадян України. А ось що стосується агровольтаїки, то такий напрямок у нас поки є справжньою дивиною. Ця сфера діяльності передбачає інтенсивне ведення сільського господарства, що для України дуже актуально.

Світова практика використання принципів агровольтаїки бере початок ще з 80-х років. Саме тоді подвійне використання орної землі з метою отримання електроенергії і вирощування сільськогосподарських культур стало актуальним. Пілотні проекти з установки фотоелектричних модулів на фермерських землях були реалізовані японцями в 2004 році. На даному етапі сфера діяльності, розташована на перетині альтернативної енергетики і агрономії, набирає обертів в Азії, Італії та Німеччині.

Переваги агровольтаїки

Група дослідників з Італії прийшла до висновку, що підвищення рівня врожаю на одній з ферм в передмісті П’яченца викликано затінюванням частини орної землі. Ця тінь виникає від фотоелектричних модулів, розташованих там. Національний інститут сільськогосподарських досліджень у Франції провів ряд досліджень щодо даного питання. Висновок був таким же, як і у італійських вчених.

Французькі дослідники вибрали в якості об’єкта тестування ферму на півдні країни. Монтаж сонячних панелей проводився на висоті 4 метри. Мета дослідження полягала у визначенні оптимального затінення від панелей, яке сприяє підвищенню врожайності. Як з’ясувалося в процесі випробувань, велика частина овочів і ягід дають значно більший врожай в умовах півтіні. Вчені також зазначили, що затінення в 50% робить грунтове випаровування на 15-30% нижче.

 До числа переваг фотоелектричних ферм відноситься можливість виробляти електрику в обсягах, які перевищують потреби домогосподарства / ферми. На території Італії було розміщено 3 пілотні проекти з агровольтаїки на окремих фермах. У загальній сумі ці комплекси надали 6,65 мегават енергії. Близько 30 відсотків від даного обсягу електрики дозволяє задовольнити енергетичні потреби розташованих неподалік об’єктів. Вчені з Китаю, США та Індії також підтвердили шляхом досліджень рентабельність фотоелектричних модулів, розташованих на орних землях.

Чи має агровольтаїка перспективи на території України?

На перший погляд система, що підвищує врожайність і надає можливість автономного водо- і енергозабезпечення, для України є оптимальною. Тільки втілення цієї ідеї в реальність на території нашої країни має ряд перешкод. Чинне законодавство забороняє розміщення генеруючого обладнання на сільськогосподарських землях. Такі сонячні парки не зможуть підключитися до «зеленого» тарифу.

Якби в Україні був прийнятий закон щодо спрощення процесу землевідведення з метою монтажу енергетичних об’єктів, то це значно спростило б ситуацію. Верховна Рада вже розглядала подібний законопроект, але рішення на його користь прийнято не було.

Варто відзначити, що розвиток в Україні агровольтаїки стикається з опором не тільки чиновників, а й самих фермерів, які дуже неохоче приймають будь-які зміни. Аграрії звикли працювати за певною схемою, закріпленою роками праці, і відступати від неї не згодні. Більшість заробляє на продажу рапсу – це швидкий шлях збагачення. Тільки прогрес зупинити не вийде. Стрімке зростання чисельності населення планети диктує нові умови. Земля повинна використовуватися максимально продуктивно для підвищення врожайності, а застосування сонячних панелей дозволить постачати електроенергією, як саме господарство, так і прилеглі будинки.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Увійти за допомогою: 
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.