Чи загальмується розвиток вітроенергетики в Польщі?

0
242


1 бал2 бали3 бали4 бали5 балів6 балів7 балів8 балів9 балів10 балів (1 голос(-ів), середній бал: 10.00 з 10)

Один з найперспективніших ринків відновлюваної енергії в Європі може постраждати через зміни законодавства. Можливо, власникам вітряних електростанцій доведеться платити додаткові податки, а за недотримання нових правилвони  можуть навіть опинитись за ґратами.

Правляча партія Польщі «Право і справедливість» пропонує прийняти закон, згідно з яким нові станції заборонено буде будувати біля будинків, шкіл і природних заповідників. Відстань від зазначених об’єктів має як мінімум в десять разів перевищувати висоту вітряних веж, тобто становити не менше 1,5 км. Також законопроект передбачає аудиторські перевірки для існуючих вітряних електростанцій кожні два роки.

Ухвалення закону збільшить щорічні витрати польських вітропарків на 150 млн. злотих (37,6 млн. доларів) навіть без урахування вартості нових генераторів. У той час як уряд намагається взяти під контроль зростання тарифів на електроенергію і заспокоїти громадськість, яка виступає проти спорудження нових електростанцій, представники індустрії вітроенергетики скаржаться, що закон зупинить розвиток галузі і поставить хрест на екологічно чистих джерелах енергії.

Представник Європейської асоціації вітроенергетики Олівер Джой каже, що «плани польського уряду сповільнять процес створення нових проектів і ускладнять життя виробникам, оскільки нові правила не мають ніякої іншої мети, окрім як запобігти розвитку вітряної енергетики. Законопроект є заявою про наміри, який ні в якому разі не можна втілювати в життя ».

Уряд зазначає, що масове зведення нових станцій створює конфлікт між громадянами і інвесторами. Також представники влади хочуть зменшити субсидії для відновлюваної енергетики та направити їх на підтримку ослаблої вугільної галузі, в якій істотно скоротились прибутки через падіння цін на сировину. Хоча Польща і знаходиться серед 195 країн, які в грудні 2015 року приєдналися до Паризького договору по боротьбі зі змінами клімату, але вона захотіла отримати особливий статус для вугільної промисловості. Польський уряд прогнозує, що викопне паливо протягом кількох десятиліть залишатиметься ключовим елементом енергетичної безпеки країни.

Сьогодні 80% енергії Польща отриуєзавдяки вугіллю. На вітер припадає 10%, а на інші поновлювані ресурси – 6% польської енергетики.

1KSE_RYS06.02_2008

Заступник міністра економіки Польщі Петр Наїмський в нещодавно заявив, що країна повинна виробити стратегію, яка дозволить відновлювальній енергетиці конкурувати з тепловими електростанціями без державної підтримки. П.Наїмський висловив бажання змінити існуючу систему, при якій вітрова енергія отримує преференції в порівнянні з видобутком вугілля. Водночас Міністр енергетики Польщі відмовився давати будь-які коментарі щодо знового аконопроекту.

Польща, європейський лідер з видобутку вугілля, в минулому році посіла друге місце на континенті за кількістю споруджених вітрогенераторів. До того як уряд заявив про скорочення субсидій, розробникам вдалося добути в 2015 році додаткові 1,26 гігават вітрової енергії. Тепер їм доведеться шукати інші джерела фінансової підтримки. Польща виробляє в цілому 5,1 гігават вітрової енергії – цифра, яка дорівнює 9% потужності енергетичних станцій в сусідній Німеччині.

«У Польщі є значні ресурси, які в перспективі дозволять їй стати європейською столицею вітроенергетики. Загроза позбавлення волі учасників цього ринку за порушення законів викликає глибоке занепокоєння і нерозуміння », – каже Олівер Джой.

Найбільше виробники вітрової енергії побоюються прописаних в законопроекті вимог щодо плати за використання земель та переоформлення ліцензії через кожні два роки. Ті оператори, які не відповідатимуть вимогам, ризикують потрапити за ґрати. Крім того, дія законів буде поширюватися не тільки на нові, але і на вже існуючі вітропарки.

«Замість того, щоб застосовувати суворі обмеження, уряд може знайти спосіб, щоб збільшити вигоди для суспільства від використання вітрової енергії. Наприклад, відкрити доступ до можливості спільного інвестування», – говорить фінансовий аналітик Bloomberg Девід Хостерн. – «Сьогодні існує безліч технічних рішень, що дозволяють обмежити вплив вітрових турбін. Йдеться про технології, що здатні усувати шум або про пристрої автоматичної зупинки турбін в певний час дня для того, щоб мерехтливі тіні не поширювалися на сусідні будівлі.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Увійти за допомогою: 
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.