Генератор Ван де Граафа своїми руками

0
689


1 бал2 бали3 бали4 бали5 балів6 балів7 балів8 балів9 балів10 балів (1 голос(-ів), середній бал: 10.00 з 10)

Генератор Ван де Граафа активно використовується в різноманітних лабораторіях, а також його можна зустріти в політехнічних музеях і у всіх тих місцях, де проводяться експерименти з електроенергією. Цей пристрій здатний створювати електростатичний струм потужністю в декілька тисяч вольт.

Зменшену модель такого пристрою можна зробити з підручних матеріалів в домашніх умовах. Для цього буде потрібно наступне:

 1. маленький цвях;
 2. пусті алюмінієві банки від напоїв;
 3. кільцева резинка (біля 0.5 см шириною і діаметром 8-10 см);
 4. маленький електричний моторчик (від іграшки, фену і т.д.);
 5. скляний запобіжник (розміри 5*20 мм);
 6. зажим «крокодильчик»;
 7. фіксатор для батареї;
 8. паперовий стаканчик або чашка з пінополістиролу;
 9. тюбик клею для пластику чи пістолет з гарячим клеєм;
 10. два шматки мідного проводу;
 11. два шматки сантехнічної ПВХ труби діаметром 3\4 дюйми;
 12. муфта з ПВХ на 3\4 дюйми;
 13. сантехнічний трійник 3\4 дюйми;
 14. дерев’яна підставка та ізолента.

Для початку потрібно зібрати корпус генератора. Сама основа складається з ПВХ труб, в якості фундаменту використовується дерев’яна підставка. Спочатку потрібно взяти основу і приклеїти до неї шматок пластикової труби довжиною 5-7 см (діаметр 3\4 дюйми). Далі на цю трубу надівається ПВХ сантехнічний трійник. Дякуючи такій конструкції пристрій можна буде легко розібрати, якщо потрібно буде замінити резинку чи провести якісь інші внутрішні роботи. Далі можна приступати до монтування двигуна. Він вставляється в отвір трійника і розміщується горизонтально. Якщо виявиться, що діаметр моторчика замалий, то його потрібно обмотати ізолентою, він має входити в корпус з невеликим зусиллям. Щоб вал двигуна міг взаємодіяти з резинкою, на нього потрібно надіти шматок трубки. Підійде ампула гелевої ручки чи м’який резиновий кембрик від проводу. Після установки двигуна за допомогою дриля робиться отвір навпроти валу. Туди вставляється багатожильний провід, розтовмаченого на кінці; він буде знімати з стрічки електричний заряд. Потім на вал надягається резинка і її другий кінець витягується через верхню частину.

Тепер потрібно взяти ще один шматок ПВХ і відрізати 5-7 см, він буде вставлятись в верхню частину трійника. Довжина має бути такою, щоб резинка не була дуже сильно натягнута, інакше вона не зможе крутитись. В певній точці резинку можна буде зафіксувати зверху цвяхом. Далі береться полістироловий стаканчик і робиться в його нижній частині отвір 3\4 дюйми. Стаканчик надівається на трубку дном доверху, труба має заходити впритиск. Це потрібно для того, щоб на заключному етапі встановити алюмінієву банку.

11

Схема генератора Ван де Граафа

Після встановлення стаканчика в верхній частині труби треба зробити три отвори; два потрібні для того, щоб вставити другий вал, а третій – для установки контакту. В якості валу використовується цвях, на який натягається шматок скляної трубки. Далі залишається підключити другу щітку, як і в першому випадку треба спочатку розправити контакти і зробити так, щоб він знаходився від стрічки на мінімальній відстані, але не торкався його.

Після цього потрібно зафіксувати стаканчик за допомогою клею. Потім монтується алюмінієва банка, для цього потрібно вирізати отвір по діаметру під стаканчик. Банка повинна сісти на нього. Дякуючи заокругленим краям, така банка добре працює при високій напрузі. Також потрібно пропустити всередину банки вільний кінець проводу від верхньої щітки. Залишається тільки підключити систему до джерела живлення – це може бути або батарея або будь-яке друге джерело живлення з необхідною напругою.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Увійти за допомогою: 
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.