ГЕС і безпека для риби в Росії

0
235


1 бал2 бали3 бали4 бали5 балів6 балів7 балів8 балів9 балів10 балів ( Ще ніхто не проголосував!)

Щоб зробити ГРЕС більш безпечними для риби, гідроенергетики використовують перевірені методи (будують спеціальні рибоходи) і шукають нові. Наприклад, розробляють спеціальні fish-friendly турбіни.

wpid-Ul_Gt34pWm0
Саратовська ГЕС – сьома в Волзько-Камському каскаді і десята за потужністю гідроелектростанція в Росії. Кілька років тому на станції почалася масштабна програма модернізації, яка передбачає заміну практично всього енергетичного устаткування. Оновлена станція буде працювати більш ефективно і економічно, але на цьому зміни не закінчаться. ПАТ «РусГідро» вирішило ще й знизити вплив станції на фауну Волги.
Як відомо, прохід риби через гідроспоруди небезпечний: частина риб отримує пошкодження і гине. Відсоток загибелі залежить від багатьох факторів, включаючи розмір і вид риби, а також тип, геометрію і робочі характеристики енергетичного обладнання. Старі турбіни Саратовської ГЕС мають великі габарити і відносно низький напір води, тому, за оцінками фахівців, виживаність риби при проході через них становить 90% або трохи вище.

324234

Доброзичливі турбіни
Для модернізації Саратовської ГЕС РусГідро уклало угоду з австрійською компанією «Фойт Хайдро» – найбільшим постачальником екологічно чистого гідроенергетичного обладнання і світовим лідером в проектуванні і будівництві гідроелектростанцій. Крім цього, «Фойт Хайдро» – провідний в світі розробник турбін з поліпшеними рибопропускними характеристиками, так званими fish-friendly.
Перші розробки fish-friendly турбін компанія почала ще в 1990-х роках. З 2009 року «Фойт Хайдро» займається розробками геометрії з осьовим напрямком потоку (як для поворотно-лопатевих, так і для пропелерних турбін), які покращують прохід риби. Зараз у фокусі досліджень фахівців компанії  розробка сприятливих гідродинамічних параметрів для того, щоб забезпечити потрібний тиск води при проходженні риби через турбіну і при цьому мінімізувати її контакт з компонентами обладнання.
Саме такий акцент – на поліпшені рибопропускних характеристик – «Фойт Хайдро» і РусГідро вирішили зробити і при розробці нових комплектуючих для Саратовської ГЕС. Для цього лопаті турбіни створили більш короткими, що дозволило значно зменшити розмір зазорів на лопатях робочого колеса. Додатково збільшили товщину вхідних крайок і оптимізували розподіл тиску по поверхні лопаті. Всі ці фактори суттєво сприяють збільшенню виживаності риб: за оцінками фахівців, 95-96% риби буде проходити нові турбіни Саратовської ГЕС без пошкоджень.
Тим часом неподалік від Саратовської ГЕС, в Балаково, «Фойт Хайдро» спільно з РусГідро будують новий завод з виробництва гідроенергетичного обладнання для всіх типів турбін. Основним споживачем обладнання нового заводу стане Саратовська ГЕС, але продукція буде поставлятися і на інші гідростанції як в Росії, так і за її межами. «Конструктивне виконання обладнання для всіх турбін, що модернізуються «Фойт Хайдро», однакове з точки зору його характеристики як «рибопропускне»незалежно від місця його виготовлення», – обіцяють в австрійській компанії. Так що «дружніх до риб» турбін ГЕС в Росії стане більше.
Дорога для риби
Розробка турбін, які надають мінімальний вплив на рибу, – найперспективніший напрямок підвищення екологічності ГЕС. Однак гідроенергетики використовують й більш прості методи. Наприклад, будують спеціальні рибоходи і рибоохоронні споруди. У січні 2015 року такий комплекс був добудований на резервному вузлі Аушигерської в ГЕС Кабардино-Балкарії. Завдяки рибним «сходам», спроектованого ВАТ «Інститут Гидропроект», річкова форель і терский вусань, що пливуть вгору по річці до місць нерестовищ, самостійно зможуть подолати греблю висотою до 12 метрів. А мобільна рибозахисна споруда, яка складається з двох струменегенераторов, що створюють високошвидкісний потік з повітряними бульбашками, допомагає рибі переміщатися уздовж греблі і потім в нижній б’єф гідровузла.

21321
До речі, найстаріші рибні «сходи» в Росії діють на Нижньотуломській ГЕС в Мурманській області. Вони були побудовані ще в 1936 році, з тих пір кілька разів перероблялися. Сьогоднішня конструкція імітує гірський струмок з камінням на дні, звивистими проходами і місцями для відпочинку сьомги, що піднімається вгору за течією річки Тулома.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Увійти за допомогою: 
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.