Інноваційна розробка – мотор-колесо Дуюнова: принцип дії, особливості, перспективи

0
200


1 бал2 бали3 бали4 бали5 балів6 балів7 балів8 балів9 балів10 балів (1 голос(-ів), середній бал: 10.00 з 10)

Традиційні електричні двигуни мають в своєму механізмі пояс сильних рідкоземельних магнітів. Асинхронне колесо Дуюнова замість такого пояса використовує в роботі мідне кільце з обмотки. Створений винахідником Дмитром Дуюновим прототип пристрою на даний момент доведений до потужності 2,5 кіловата, крутящий момент при цьому має показник 200 Нм.

Принцип дії мотора-колеса заснований на взаємодії двох суміщених обмоток (одна має форму зірки, інша – трикутника). Наукова громадськість називає їх принципами спільної (або комбінованої) дії.

Раніше неодноразово робилися спроби створити подібний пристрій. Деякі принципи були відкриті, але точні емпіричні розрахунки для приведення в дію механізму вдалося зробити тільки Дмитру Дуюнову. Мотор-колесо має зовнішній контролер, завдяки якому відбувається управління. Живить механізм літієва батарея.

Переваги колеса Дуюнова

Розроблені нині електромотори засновані на двох принципах дії:

  1. контакт здійснюється за допомогою щіток з графіту (колекторний тип);
  2. для тієї ж мети використовується пояс, що складається з рідкоземельних магнітів.

Механізми, що функціонують і за тим, і за іншим принципом, мають ряд суттєвих недоліків. У першому випадку, в непридатність швидко приходять деталі, що труться одна об одну. Відповідно, процес експлуатації стає фінансово витратним через постійну їх заміну. Крім цього колекторні електромотори є досить гучними. У другому випадку, механізм вимагає видобутку рідкоземельних магнітів. Для цієї мети слід налагоджувати додаткове окреме виробництво, здійснювати особливу обробку магнітів і т.п. Слід зауважити, що рідкоземельні магніти – це ресурс, який рано чи пізно вичерпає свої запаси, тому альтернативу їм шукати доведеться в будь-якому випадку.

Колесо, розроблене Дмитром Дуюновим, не потребує магнітів. Замість них встановлено широке кільце з мідної обмотки. Мідний дріт є досить доступним. В силу того, що він широко використовується в багатьох сферах виробничої діяльності, його виготовлення налагоджено і не потребує будь-яких додаткових витрат.

Така особливість будови механізму колеса уможливила збільшення крутного моменту мотора. Створювані раніше прототипи мотора-колеса показували не більше 50-60 Нм, тоді як розробка Дуюнова видає всі 200 Нм.

Ще однією особливістю колеса-мотора є невелика непідресоренна маса. Завдяки цьому механізм може бути використаний для виробництва автомобілів в ролі основного рушія. Слід зазначити, що збільшення габаритів зовнішньої обмотки збільшить потужність колеса в значній мірі.

Дмитро Дуюнов зауважив, що при створенні мідної обмотки розміром в автомобільне колесо, можна отримати мотор в двадцять, а то й більше кВт. Частота обертання при цьому буде близько 1000 оборотів за хвилину. За умови установки мотора Дуюнова в кожне колесо, можна отримати на виході більше 80 кіловат, що рівнозначно 100 кінським силам. Такої потужності цілком достатньо для міської машини. Маса такого пристрою буде близько 18 кілограм. Якщо врахувати відсутність ступичного вузла і приводного валу, то така вага абсолютно невелика.

Зростання потужності в моторі-колесі відбувається за рахунок потовщення шару мідної обмотки. Для 2,5-кілловаттного колеса необхідно трохи більше трьох сантиметрів товщини мідного кільця.

Щоб збільшити потужність до 20 кіловат, потрібно збільшити шар обмотки з трьох до семи сантиметрів.

Дмитро Дуюнов отримав патент на свій винахід. Незабаром мотор-колесо буде направлено в спеціальну лабораторію на території Німеччини, де після ряду досліджень буде видано сертифікат і позначені паспортні характеристики.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Увійти за допомогою: 
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.