Клімат та енергетика: майбутнє за ВДЕ

0
214


1 бал2 бали3 бали4 бали5 балів6 балів7 балів8 балів9 балів10 балів (1 голос(-ів), середній бал: 10.00 з 10)

Глобальне потепління невблаганно сушить річки і озера. Чим замінити водойми, які зникають? Сонцем і вітром!

Обсяги вироблення на ГЕС щороку зменшуються через глобальне потепління, що веде до обміління річок. Саме таку думку нещодавно озвучили на конференції «Гідроенергетика Сибіру: як клімат впливає на роботу найбільших ГЕС». У цих умовах гідроенергетики змушені шукати нові технічні рішення для збереження і підвищення ККД працюючих ГЕС.

 

Нові підходи до роботи каскадів

Вже зараз гідроенергетичні станції виробляють все менше енергії – дефіцит покривається за рахунок вугілля, через що глобальне потепління розвивається ще більш стрімко, утворюючи так званий замкнутий круг, зазначив генеральний директор «Євросибенерго» (власники Красноярської, Братської, Усть-Улімської, Іркутської ГЕС ) В’ячеслав Соломін в ході конференції «Гідроенергетика Сибіру: як клімат впливає на роботу найбільших ГЕС». Ситуація маловоддя характерна не тільки для Східного  Сибіру, ​​такі проблеми є і на Камі, і на Волзі, а також на  інших річках Росії та країн світу, відзначають експерти.

При тенденції зменшення існуючого водопотоку гідроенергетики намагаються використовувати нові технології, щоб максимально ефективно використовувати залишкові ресурси. На думку В’ячеслава Соломіна, перше, що необхідно робити, – не допускати «холостих» водоскидів, крім того, необхідно змінювати організацію роботи всередині каскадів з метою максимізації ККД діючих енергооб’єктів. «Робити так, щоб каскади були скоріше не синхронізовані, а розсинхронізовані, щоб не було надлишку вироблення або, навпаки, дефіциту в різні сезони», – пояснив він.

В «Євросибенерго» розроблений новий проект зі збільшення ефективності використання води – підвищення ККД турбін завдяки заміні робочих коліс. «Ефект від цього еквівалентний будівництві нової електростанції на 400 МВт при набагато менших витратах», – пояснює В’ячеслав Соломін. – При цьому глобальні зусилля з розбудови станцій зайві», – додав він.

Крім цього, «Євросибенерго» спільно з «РусГідро» розробляють різні варіанти підвищення ККД всього енергокаскада озера Байкал, включаючи Богучанську ГЕС. Експерти відзначають, що ефективним механізмом економії води також може стати економне витрачання електроенергії населенням.

Гідроенергетики, крім іншого, намагаються виявити історичні цикли рівня води в річкових каскадах, перевіряючи за допомогою наукового співтовариства існуючі теорії, щоб отримати можливість прогнозувати вироблення енергії на річках. Так, наприклад, є теорія семирічного циклу роботи Братської ГЕС, а також теорія 30-річного циклу роботи всього каскаду озера Байкал.

Проблема маловоддя носить загальносвітовий характер і особливо яскраво проявляється в Бразилії, де країна несе величезні економічні втрати через аномальну засуху, у В’єтнамі зупинена майже половина ГЕС, а в Танзанії – всі.

 

Відмова від вугілля зупинить обміління річок?

Відповідно до підписаної в минулому році 190 країнами нової «кліматичної» угоди, в другій половині століття всі парникові викиди антропогенного характеру повинні бути зведені до нуля, тобто повинен бути досягнений баланс, коли викиди дорівнють поглинанню. На думку експертів, рішення цього завдання передбачає в першу чергу відмову від вугільної генерації в енергетиці. Заміною вугільній генерації може стати використання поновлюваних джерел енергії, що дозволить зберегти серйозний потенціал гідрогенераціі.

Так, у багатьох країнах поступово вже почали відмовлятися від вугільної генерації. Навіть в Китаї, де 70% станцій працюють на вугіллі, вже прийнято рішення вугільні станції більше не будувати, а ті, які є, поступово закриваються і їх замінюють генерацією на основі ВДЕ.

Китай сьогодні є світовим лідером в частині генерації на ВДЕ, також ця країна є першою з виробництва вітрових турбін.

У Росії з цим поки складно – законодавство в частині підтримки генерації ВДЕ потребує змін. «Це особливо проявляється в частині вимог щодо локалізації виробництва 60-70%, тоді як, наприклад, вітрових турбін в Росії не виробляють взагалі, тому що немає попиту», – зазначає керівник робочої групи з питань зміни клімату та управління викидами парникових газів Комітету з екології та природокористування РСПП, генеральний директор Центру екологічних інвестицій Михайло Юлкін. Необхідно на якийсь час послабити вимогу щодо локалізації виробництва в Росії і дати інвесторам можливість закуповувати вітрові турбіни. «Відомо, що російська Північ – це клондайк для вітрогенерації. Одна Мурманська область може виробляти стільки вітрової енергії, скільки вся Європа », – додає Михайло Юлкін.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Увійти за допомогою: 
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.