Малі ГЕС

0
669


1 бал2 бали3 бали4 бали5 балів6 балів7 балів8 балів9 балів10 балів (1 голос(-ів), середній бал: 10.00 з 10)

Своєю назвою малі гідроелектростанції (МГЕС) зобов’язані розмірами, набагато скромнішим, ніж у класичних ГЕС. Однак, за принципом роботи вони практично не відрізняються від своїх більших  «сестер».

У кожній країні існують власні критерії, за якими ГЕС може бути записана в малі. Так, наприклад, в Швеції і Латвії такими є гідроелектростанції потужністю менше 2 МВт, в Австрії та Німеччині – менше 5 МВт, в Греції і Португалії – менше 10 МВт. У США і Росії цей поріг становить 30 МВт, а в Канаді – 50 МВт.

В енергетиці деяких країн МГЕС гвідірають істотну роль. У Швеції, наприклад 1350 малих гідроелектростанцій забезпечують 10% всієї потреби країни в електроенергії. Однак найбільший розвиток мала гідроенергетика отримала в Китаї, де в даний час працюють близько 83 000 (!) МГЕС. В останні роки значно зріс інтерес до будівництва подібних електростанцій в США і Європі. В першу чергу завдяки державній підтримці. У Латвії та Білорусі електроенергія, вироблена малими гідроелектростанціями, закуповується по подвоєному тарифу.

 

Це цікаво

Гідроелектростанції потужністю до 5 кВт називають Піко-ГЕС.

 

 

Технічний потенціал малої гідроенергетики в Росії оцінюється в 41 ГВт. Його більша частина зосереджена на Північному Кавказі, в Сибірі і на Далекому Сході.

Історія МГЕС колишнього СРСР йшла досить звивистим шляхом. Пік їх будівництва припав на 40-і і 50-і роки XX століття, коли щороку в дію вводилось по кілька сотень малих гідроелектростанцій. Однак потім в СРСР був проголошений курс на будівництво ГЕС великої потужності, і кошти на розвиток малої гідроенергетики виділятися перестали. Якщо до середини 1950-х в країні налічувалося 6500 МГЕС, то в 1962 році – 2665, а до моменту розпаду СРСР всього 55.

Мала гідроенергетика в Росії починає відроджуватися. Так, уже в пострадянський період було побудовано кілька МГЕС потужністю 0,6-1,4 МВт в Дагестані, а в Північній Осетії почала виробляти електроенергію Фаснальская МГЕС потужністю 6,4 МВт. Крім того, існують проекти по відновленню раніше виведених з експлуатації станцій. Всього на даний момент в Росії діють близько сотні МГЕС сумарною потужністю 250 МВт.

Головна перевага малих гідроелектростанцій – це відносна простота будівництва і висока екологічність. МГЕС не вимагають великих водосховищ, а значить, відпадає ряд проблем, пов’язаних з їх виробництвом (затоплення земель, переселення жителів). Малі гідроелектростанції нерідко можуть працювати в повністю автоматичному режимі без постійного персоналу.

 

Це цікаво

Понад 70% світової потужності МГЕС доводиться на Китай.

 

МГЕС не забруднюють атмосферу викидами парникових газів і практично не впливають на навколишнє екосистему. Крім того, в силу простоти зведення малі гідроелектростанції особливо актуальні для енергопостачання віддалених районів.

При всіх плюсах МГЕС не обійшлося тут і без своїх підводних каменів. В їх роботі існує сезонність з зимово-річними спадами і осінньо-весняними піками виробництва. У маловодний період МГЕС може і зовсім зупинити свою роботу.

 

Крім того, іноді МГЕС стають заручниками свого віддаленого місця розташування. Підключення такої гідроелектростанції до єдиної енергосистеми може виявитися дорогим задоволенням, яке можна порівняти з вартістю самої станції.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Увійти за допомогою: 
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.