ОСББ Запоріжжя отримали перші гранти ЄС на енергозбереження

0
706


1 бал2 бали3 бали4 бали5 балів6 балів7 балів8 балів9 балів10 балів (1 голос(-ів), середній бал: 10.00 з 10)
scheme

Триває конкурс від німецько-українського проекту «Сталий розвиток житлового господарства в Україні».

Українці вже відчули на собі необхідність економії енергії, особливо теплової. Однак для комплексної енергозберігаючої санації, що включає не тільки утеплення стін, але і даху, підвалів, заміну вікон та комунікацій, встановлення сучасних теплопунктів, використання альтернативних джерел енергії, у мешканців багатоповерхових житлових будинків банально немає коштів.
Єдино можливий механізм сьогодні – створювати ОСББ, накопичувати гроші на рахунку і знаходити грантову співфінансування.

24 березня у Запоріжжі пройшов семінар, на якому голови ОСББ, громадські діячі та члени ініціативних груп могли дізнатися про можливості, які відкриває перед ними ЄС.

Запорізький муніципалітет налагодив партнерські відносини з організацією «Житлове господарство у Східній Європі» (IWOe. V.) з Берліна, повідомив заступник мера Сергій Мішок. І в рамках презентації конкурсу «Комплексна енергозберігаюча санація в Україні», яка фінансується німецьким федеральним Міністерством економіки і енергетики, Запоріжжя відвідала керівник проектів Ініціативи IWOe. V. Лариса Шреккенбах.

Як розповів Вадим Демченко, начальник департаменту інвестиційної діяльності КП «Запорізьке міське інвестиційне агентство», в Україні вже три роки працює українсько-німецький проект «Сталий розвиток житлового господарства в Україні: сприяння месткому розвитку та посилення ролі громадських організацій». У Львові, Запоріжжі, Херсоні, Одесі були реалізовані перші проекти.

Що було?

Любов Карпенко, голова Запорізької ТОВ власників житла «Наше коло», представила три проекти із Запоріжжя, які отримали підтримку. «На три проекту було виділено 10 тисяч євро, і повинно було бути співфінансування мінімум 20% від мешканців», – пояснила вона. Було подано 13 заявок, в основному на заміну вікон-дверей, пріоритет віддали більш сучасним.

ЖБК «Кристал» встановило індивідуальний тепловий пункт (ІТП).

«Це перший ІТП в Запоріжжі. В залежності від погоди, надходження теплоносія регулюється автоматично. Окупність проекту 2-3 сезону», – розповів голова ЖБК Сергій Гречаник. За його словами, додаткові витрати з квартири склали 228 грн/рік.

ЖБК «Мир-2015» на вул. Товариській, 37б поміняв освітлення в місцях загального користування, поставивши світлодіодні лампи, що живляться сонячною енергією.

ЖБК «Весна-4» по вул. Ладозька, 22, модернізувало комунікації.

І в Запоріжжі зробили більше, ніж в інших містах. Так, у Львові було прийнято 20 заявок, але акцент вирішили зробити на навчання. Львівський «Центр дослідження місцевого самоврядування» надрукував буклети і плакати, зробив сайт і провів конкурс по створенню собі логотипу.

Одеський Центр сталого розвитку теж зробив сайт проекту, проводив екскурсії на підприємства, що виготовляють світлодіодні лампи, ЖБК, де встановлено теплопункт.

У Херсоні з піаром проекту не склалося і прийшли всього три заявки. Вибрали житловий будинок і перевели його на альтернативне забезпечення електроенергією, витративши 8800 євро гранту і 6700 євро власних коштів. Правда, дозволів на підключення в мережу і продаж електроенергії за «зеленим тарифом» отримати поки не змогли прочитати про це докладніше можна тут). А чи зможуть і посібник про це випустять. А семінар та екскурсії на об’єкт провели, звичайно.

Що буде?

Крім компенсації 30% кредиту на тепломодернізацію за державною програмою, запорізькі ОСББ можуть отримати з місцевого бюджету компенсацію відсотків за кредитами. Лариса Шреккенбах не вважає це досягненням. «Що місто погашає 25% кредиту, це неправильно, так як йде у банки, а не витрачається на дому. Якщо ж кредити захочуть взяти сотні будинків, коштів бюджету не вистачить. Потрібна велика державна програма, дешеві кредити на тривалі терміни, з цією метою створюється Фонд енергоефективності, який буде працювати з урядом України і Німеччини», – зазначила вона.

За її словами, Німецьке енергетичне агентство Dena отримало завдання від Федерального міністерства економіки Німеччини реалізувати ініціативу з енергоефективності в Україні. Проект підтримує Східний комітет німецької економіки – потужне об’єднання компаній, пов’язаних з Східною Європою географічно. У програмі бере участь також Центр компетенції по великих житлових масивів, що включає будівельні фірми, які мають досвід модернізації житлового фонду східній Німеччині. Вони працюють над створенням револьверного фонду з енергоефективності, який буде фінансувати проекти.

За німецькими мірками, на теплосанацию однієї житлової одиниці буде потрібно до 75 тис. євро. Німеччина з 2000 року, коли стала думати над національною програмою житлової энергоэффекктивности, до 2008 року модернізувала 17 тисяч будинків.

IWO у березні провели прийом заявок від багатоквартирних будинків в Україні, бажаючих отримати грантову підтримку на энергосанацию. «Потрібно мати фонд, програму та модельні проекти, щоб хоча б подивитися, скільки буде коштувати комплексна санація 9-поверхового будинку, наприклад. В Україні жодної (!!!) комплексної санації не проводилося», – зазначила пані Шреккенбах.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Увійти за допомогою: 
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.