Програми відмови від ламп розжарювання

0
570


1 бал2 бали3 бали4 бали5 балів6 балів7 балів8 балів9 балів10 балів (1 голос(-ів), середній бал: 10.00 з 10)

У 2010 році Міжнародне Енергетичне Агентство видало  огляд «Phase Out of Incandescent Lamps», присвячений міжнародній практиці відмови  від ламп розжарювання на користь більш енергоефективних аналогів.

Починаючи з 2007 року багато країн почали проводити політику, націлену на відхід від ламп розжарювання, що вже призвело до зростання продажів галогенних ламп і компактних люмінесцентних ламп (КЛЛ), і, як очікується, попит на них буде тільки зростати. Особливо велика в цьому процесі роль Китаю. Хоча Китай є найбільшим виробником КЛЛ, на його внутрішньому ринку до цих пір  переважають лампи розжарювання. У 2009 році в Китаї була запущена програма по заміщенню ламп розжарювання, в результаті чого в перспективі найближчих 3-5 років попит на КЛЛ може вирости на кілька мільярдів штук.

У всіх країнах, які практикують впровадження заходів  з відмови від ламп розжарювання, відбувається однакова ситуація – в перші ж роки спостерігається пік попиту на КЛЛ, який різко зростає за дуже короткий час і потім так само швидко падає. Тому, оскільки багато країн в даний час запускають або проводять політику відмови від ламп розжарювання, в найближчі роки на світовому ринку існує ризик того, що пропозиція КЛЛ не встигатиме за попитом, що росте або забезпечить його неякісними лампами.

Враховуючи актуальність цього питання, розглянемо програми відмови від лам розжарювання в різних країнах світу.

 

Куба, Венесуела та інші країни Латинської Америки

Куба є першою країною, яка повністю відмовилась від ламп розжарювання. У Кубі була введена заборона на імпорт і продаж ламп розжарювання, і протягом 2006-2007 років  була реалізована кампанія з масової заміни всіх ламп розжарювання в країні на КЛЛ – соціальні працівники відвідували домашні господарства і безкоштовно встановлювали КЛЛ, причому заміщені лампи розжарювання знищувалися.

За підтримки Куби програми відмови від ламп розжарювання були впроваджені в інших країнах Латинської Америки (Венесуела, Аргентина, Бразилія, Болівія, Колумбія, Еквадор), причому в них були організовані поставки кубинських КЛЛ. До 2008 року, згідно із заявами уряду Куби, результатом програм стала заміна 116 млн. ламп розжарювання (сумарно з урахуванням інших країн), що призвело до зниження пікового споживання електричної потужності на 3 980 МВт. (34 МВт. на кожен мільйон ламп), заощадження 4,5 млн. т. палива і зниження викидів на 8 млн. т. еквівалента СО2.

У Кубі було замнено 9 млн. ламп розжарювання, що призвело до зниження пікового споживання електричної потужності на 440 МВт. і річним зниженняи викидів парникових газів більш ніж на 260 тис. т. еквівалента СО2.

У Венесуелі замінено 53 млн. ламп розжарювання, пік споживання електричної потужності знизився на 1400 МВт., збережено 2 486 ГВт. електроенергії в рік.

 

Австралія

Обсяг ринку ламп розжарювання в 2007 році – 35 млн. шт.

Обсяг ринку КЛЛ в 2007 році – 41 млн. шт.

Австралія стала другою країною, яка стала проводити офіційну політику, спрямовану на відхід від ламп розжарювання. Перехід до енергоефективного освітлення здійснювався в кілька послідовних етапів. На початковому етапі в лютому 2007 року було оголошено про майбутню заборону на імпорт неефективних ламп розжарювання. З 1 лютого 2009 року ця заборона була введена. Паралельно з цим процесом почалася розробка і просування мінімальних стандартів якості та енергоефективності (MEPS) для джерел світла, які визначали вимоги до:

 • часу включення,
 • терміну служби,
 • кольору і рівню світлового потоку,
 • споживаної потужності,
 • вмісту ртуті в КЛЛ,
 • і цілої низки інших показників.

MEPS, впроваджувані в Австралії, були істотно гармонізовані зі стандартами ЄС.

1_1

На наступному етапі були організовані: моніторинг ринку, верифікація освітлювальних приладів і оптимізація MEPS.

2_0

Уже в 2007 році відбулося різке зниження імпорту ламп розжарювання з 60 до 29,3 млн. шт., Після чого він скорочувався і надалі високими темпами. Основна частка імпорту стала припадати на КЛЛ, обсяг завезення яких виріс в 2007 році більш, ніж в 2 рази, з 16 до 34,3 млн. шт. В результаті частка КЛЛ в структурі австралійського імпорту ламп збільшилася з 21% в 2006 році до близько 50% в 2007 році і більше 60% в 2012 році. З 2009 року також почали зростати поставки галогенних ламп, частка яких в 2012 році становить близько 30% від загального обсягу імпорту. Перехід до використання тільки енергоефективних ламп привів до зростання привабливості цього ринку для виробників ламп. В результаті на 2014 рік відбувся   прихід на цей ринок виробників світлодіодних ламп за ціною кілька євро (це рівень цін на КЛЛ в Україні).

На практиці впровадження ефективних ламп, крім КЛЛ і галогенних, потребуватиме нових патронів. Тому в найближчій перспективі буде розширюватися використання саме КЛЛ і галогенних ламп.

 

США

Обсяг ринку ламп розжарювання в 2007 році – 2 441 млн шт.

Обсяг ринку КЛЛ в 2007 році – 476 млн шт.

Намір США про відхід від ламп розжарювання було заявлено в Акті про енергетичну незалежність і безпеку 2007 року. В якості основного критерію MEPS для ламп була обрана споживана потужність як функція від світлового потоку. З 1 січня 2012 року запроваджується заборона на виробництво і імпорт ламп розжарювання потужністю 100 Вт. і вище, з 1 січня 2013 року – потужністю 75 Вт. і вище, з 1 січня 2014 року – 40 Вт. і вище (за винятком ряду ламп, що мають певну форму і колір світлового потоку). Для ламп з цоколем E11 і E12 потужність не повинна перевищувати 60 Вт., з цоколем E17 – 40 Вт.

Після введення зазначених обмежень має зростати споживання КЛЛ, галогенних та світлодіодних ламп.

При цьому з 2020 року буде встановлено стандарт мінімальної ефективності ламп – 45 LPW (Lumens per Watt). Галогенні лампи не будуть відповідати таким вимогам, тобто до 2020 року американські споживачі повинні повністю перейти на КЛЛ і світлодіодні лампи.

Окремі штати не можуть впроваджувати стандарти з параметрами, відмінними від федеральних MEPS. Єдиним винятком є ​​Каліфорнія, де дозволено вводити стандарти на рік раніше.

 

Канада

Обсяг ринку ламп розжарювання в 2007 році – 254 млн. шт.

Обсяг ринку КЛЛ в 2007 році – 41 млн. шт.

Політика відходу від ламп розжарювання була заявлена ​​в Канаді в 2007 році, мінімальні стандарти ефективності були впроваджені в 2012 році. Для ламп встановлено вимогу мінімальної ефективності Lamp efficacy (lumens / watt) = 4.0357 x ln (flux (lumens)) – 7.1345. Для ламп із змінним спектром необхідна мінімальна ефективність розраховується як Lamp efficacy (lumens / watt) = 4.0357 x ln (lumen) – 8.3345.

Крім того всі лампи повинні мати термін служби більше 1000 годин та індекс передачі кольору CRI більш 0.80.

Таким чином, канадським споживачам потрібно буде використовувати лампи розжарювання, що відповідають вимогам мінімальної ефективності, або переходити на КЛЛ, галогенні або світлодіодні лампи.

 

Країни ЄС

Обсяг ринку ламп розжарювання в 2007 році – 1 834 млн. шт.

Обсяг ринку КЛЛ в 2007 році – 475 млн. шт.

ЄС заявила про політику заміни ламп розжарювання в 2007 році. В 2009 році Європейською комісією відповідно до положень Eco Design for Energy Using Products Directive був укладений перелік конкретних заходів. Система була синхронізована з параметрами маркування ламп.

3

Європейська Комісія підготувала ряд сценаріїв в залежності від цільового класу енергоефективності ламп і швидкості впровадження стандартів.

Сценарії розрізняються, в основному, ступенем обмеження галогенних ламп, оскільки саме вони потрапляють переважно в класи B і C. Згідно з цими сценаріями, повний відхід від ламп розжарювання відбудеться найпізніше до 2017 року.

4

Індивідуальні ініціативи країн ЄС

Ірландія

 • Вимога використання тільки енергоефективних ламп в державному секторі.
 • Пропозиція ввести додатковий податок в ціну використання ламп розжарювання.
 • Мета – знизити викиди СО2 на 700 тис. т., а витрати на електроенергію на 185 млн. євро в рік.

Португалія

 • Пропозиція ввести додатковий податок в ціну ламп розжарювання в розмірі 0,5 євро.

Великобританія

 • Уряд Великобританії уклав формальну угоду з основними рітейлерами обмежити поетапно (в залежності від потужності) продаж ламп розжарювання.

Швейцарія

У Швейцарії заявлена ​​програма відмови від ламп розжарювання, схожа з політикою ЄС, а саме інтеграція з системою маркування та скасування неефективних класів ламп.

Японія

Обсяг ринку ламп розжарювання в 2007 році – 154 млн. шт.

Обсяг ринку КЛЛ в 2007 році – 27 млн. ​​шт.

У 2006 році Japan Electric Lamp Manufacturers Association запропонувала зробити перехід ламп розжарування  до їх більш ефективних аналогів, в тому числі:

 • від ламп розжарювання до КЛЛ;
 • від вольфрамових галогенних ламп до КЛЛ і металокерамічним галогенних ламп;
 • від люмінесцентних ламп до високочастотних люмінесцентниї ламп;
 • від ртутних ламп високого тиску до металогалогенних ламп і натрієвих ламп високого тиску.

Протягом 2007 року продажі КЛЛ виросли на 22%

Південна Корея

Обсяг ринку ламп розжарювання в 2007 році – 27 млн. ​​шт.

Обсяг ринку КЛЛ в 2007 році – 17 млн. ​​шт.

Внаслідок субсидування КЛЛ, обсяг продажів ламп розжарювання в Кореї скоротився з 56 до 27 млн. ​​за 2000-2006 рр. У 2008 році в Кореї введені MEPS для ламп розжарювання.

 

Китай

Обсяг ринку ламп розжарювання в 2007 році – 2 786 млн. шт.

Обсяг ринку КЛЛ в 2007 році – 1 000 млн. шт.

Китай – основний постачальник КЛЛ в світі. Однак, до теперішнього часу Китай все ще виробляє більше 4 млрд. неефективних ламп розжарювання на рік, значна частина з яких призначена для внутрішнього споживання. За підтримки ПРООН / ГЕФ Китай ініціював проект Витіснення ламп розжарювання і сприяння поширенню енергоефективних ламп (PILESLAMP).

PILESLAMP почався в кінці 2009 році і включав в себе:

 • Навчання більше 1 100 Співробітників від 31 виробника розвитку бізнесу і стратегій переходу з виробництва ламп розжарювання до виробництва ламп КЛЛ і LED. Далі, проект підтримав п’ять пілотних проектів, щоб продемонструвати вигоди переходу до виробництва енергозберігаючих ламп.
 • Забезпечення якості застосовуваного сировини і компонентів за рахунок підготовки та технічної підтримки 300 фахівців від 50 виробників.
 • Модернізація приватних незалежних лабораторій тестування ламп для забезпечення контролю якості продукції. Надання допомоги з національної та міжнародної акредитацією лабораторій.
 • Надання підтримки 100 виробникам в отриманні Сертифікату ISO9000, 50 з яких пройшли комплексну підготовку до більш чистих технологій виробництва та мінімізації використання небезпечних речовин.
 • Запуск чотирьох центрів переробки відпрацьованих ламп. Три з чотирьох центрів зосередили увагу на переробці ламп, що відпрацювали свій термін і зібраних від великих комерційних користувачів. Сьогодні ці центри переробили приблизно чотири мільйони ламп і відновили понад 10 кг. ртуті.

З огляду на успіх програми трансформації виробництва, в кінці 2011 році Китай формально визначив 2016 рік терміном відходу від неефективних ламп розжарювання.

 

Індія

ЧМР 1754 – один з трьох проектів впровадження освітлення ЧМР, що реалізуються OSRAM і RWE в Індії. Проект почався в 2009 році і включав заміну неефективних ламп розжарювання на КЛЛ (фінансування OSRAM і RWE) приблизно в 7 000 000 сім’ях в Вісахапатнамському регіоні. Складові частини КЛЛ імпортувалися з Німеччини та Італії в Індію для збірки. Поширення КЛЛ здійснювалося місцевими найнятими і навченими командами. При поширенні здійснювався збір неефективних ламп розжарювання, їх знищення і переробка. Всі сім’ї, які брали  участь, були детально поінформовані про те, як використовувати КЛЛ і ретельно стежити за ними. У першому моніторинговому звіті, опублікованому в червні 2010 році розробники проекту визначили, що протягом періоду з лютого 2009 по березень 2010 року  завдяки проекту, викиди СО2 знизилися на 30 915 т. Кінцева очікувана величина зниження викидів СО2 становить 32433 т.

 

Міжнародні ініціативи

ПРООН, ЮНЕП і ГЕФ запустили багатомільйонну програму сприяння переходу до ефективного висвітлення в країнах, що розвиваються. Основною її метою є надання промислової і політичної підтримки Китаю в його прагненні уникнути неефективних ламп розжарювання.

Energy Efficient Lighting Initiative (ELI) – міжнародна програма тестування і сертифікації. Вона встановлює критерії якості ламп, забезпечує проведення тестування і сертифікацію ламп третіми країнами з метою верифікації. Крім того ELI забезпечує технічну підтримку країнам, які впроваджують програми енергоефективного освітлення.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Увійти за допомогою: 
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.