СЕС для приватного домогосподарства – потужний поштовх для відновлюваної енергетики в Україні

0
138


1 бал2 бали3 бали4 бали5 балів6 балів7 балів8 балів9 балів10 балів (1 голос(-ів), середній бал: 10.00 з 10)

Законодавча база нашої країни постійно зазнає змін, які в даний момент торкнулися і відновлюваної енергетики. Ці поправки регламентують появу нових шляхів отримання прибутку в сонячній енергетиці, а безпосередню допомогу в цьому можуть надати малі сонячні електрогенеруючі установки (іменовані СЕУ). Такий вид генеруючих пристроїв ідеально підходить для установки на території домоволодінь приватного характеру.

Згідно досліджень, проведених Міжнародним енергетичним агентством, за минулі 10 років потужність ВЕС зросла в шість разів, а СЕС – в 33. Такі показники свідчать про інвестиційну привабливість сонячної енергетики серед інших сфер альтернативної енергетики. Експерти також відзначають, що кількість фінансових вкладень у відновлювану енергетику за вищезгаданий період зросла в п’ять разів. Саме сонячна енергетика залучила за останні десять років в 10 разів більше інвестицій – з 2005 року по 2015 рік вдалося примножити вкладення з 16 мільярдів доларів до 161 мільярда. Варто також відзначити, що сонячна енергетика на даному етапі займає близько 56 відсотків в загальному обсязі інвестицій, спрямованих на впровадження нових розробок і вдосконалення наявних проектів відновлюваної енергетики в цілому.

З весною 2009 року в нашу країну прийшов новий метод стимулювання розвитку альтернативної енергетики на рівні законодавства- «зелений» тариф . Він являє собою обов’язок державного рівня, що гарантує придбання енергії з альтернативних джерел у тих, хто її генерує. Слід звернути увагу на існування певних пільг в оподаткуванні з питань генерації такого виду електрики. Поточний рік приніс в цю сферу ще ряд змін.

Які відмінні риси має «зелений» тариф в нашій країні?

Протягом декількох років експерти відзначали, що «зелений» тариф в Україні є найбільшим за світовими мірками. Такий порядок справ супроводжувався цілком обгрунтованою критикою, адже підвищений «зелений» тариф не виявляв стимулюючого впливу на генерацію енергії від сонця за допомогою малих установок, а лише просував великі виробництва.

У 2014 році поправки Податкового кодексу призвели до скасування деяких податків пільгової категорії, на їх заміну прийшли податки на доходи і землю. Крім цього, 16. 07. 2015 р був прийнятий новий порядок, що визначає величину «зеленого» тарифу. З цього моменту отримувати прибуток від продажу «чистої» енергії можуть і домоволодіння приватного порядку. Важливо зауважити, що пільги на генерацію енергії з ВДЕ за новими правилами можна застосувати й для вітрових установок, що мають потужність менше 30 кіловат.

Оновлений порядок закріпився на законодавчому рівні за допомогою нормативних документів у сфері енергетики. Також слід зазначити, що тариф для діючих СЕС ніяк не змінився.

За допомогою прийняття нових законодавчих документів вдалося закріпити величину «зеленого» тарифу до 2030 року включно (тариф прийнятий і фіксований в євро). До того ж, тепер в обов’язки НКРЕКУ входить перерахунок тарифу за гривневим курсом Нацбанку України кожні три місяці. Під оплату згідно «зеленого» тарифу підпадає вся згенерована від поновлюваних джерел енергія. Виняток становить лише та частина електрики, яку домогосподарство використовувало для забезпечення своїх енергетичних потреб.

До поправок від 16.07.15 також необхідно віднести появу «зеленого» тарифу на енергію, видобуту з геотермальних джерел. Крім цього, Закон закріпив збільшення тарифу для тих виробництв, які з метою отримання електроенергії використовують біомасу або біогаз.

У листопаді 2016 року було внесено ще одну поправку. Завдяки їй в даний момент тепловий насос (далі ТН) відноситься до пристроїв, що працюють за допомогою ВДЕ. Хоч ТН і споживають енергію, можливим є їх застосування як складової частини електричної установки комбінованого типу. Тобто можна використовувати як накопичувач електроенергії в обставинах, коли її кількість в рамках СЕУ надмірна. ТН таким чином допоможе пройти зимовий максимум.

Такі законодавчі поправки спричинили серйозні корективи в положенні на ринку альтернативної енергетики. З’явилася раніше відсутня ніша для активної роботи підприємців різних масштабів. Завдяки вжитим Законами покупка електроенергії у малих і приватних виробників стала обов’язковою.

Додаткові важелі стимулювання розвитку відновлюваної енергетики:

  1. Стаття 197.16 ПКУ говорить, що ввезення матеріалів, обладнання та комплектуючих для генерації електроенергії з відновлюваних джерел здійснюється без сплати ПДВ.
  2. Митний кодекс (стаття 282) регламентує звільнення даної категорії імпорту від мита ​​(ввізного та вивізного).
  3. Стаття 213.2.8. ПКУ визначає звільнення від акцизного збору реалізації енергії, яка була проведена за допомогою кваліфікованих когенераційних установок (або поновлюваних джерел енергії). Слід звернути увагу, що на державному рівні також були закріплені спец виплати (5 і 10 відсотків), які мають право отримати виробники, що використовують комплектуючі виробництва України (відповідно, 30 або 50 відсотків складових).

Такі нововведення діють для енергетичних установок, введених в експлуатацію з 1 липня 2015 року по 31 грудня 2024 року. Генерація електроенергії з ВДЕ не потребує ліцензії. Сонячна енергетика стає все більш привабливою для інвестування з кожним новим Законом або поправкою до нього.

Які СЕУ найбільш оптимальні для малого бізнесу або приватного виробництва енергії?

Малі мережеві сонячні електрогенеруючі установки

Такий тип СЕУ генерує енергію і передає для загальної мережі. Певний обсяг електроенергії йде на задоволення потреб домогосподарства, а те, що залишається в надлишку, надходить в мережу. Якщо ж погодні умови не дають можливості сонячним панелям генерувати енергію, то домоволодіння отримує її з мережі. Кількість реалізованої і спожитої електроенергії фіксують спеціальні лічильники. Купівля електроенергії для потреб будинку проводиться згідно загальних тарифів, а продаж – згідно «зеленого». Слід зазначити, що використання малої СЕУ є найбільш простим варіантом енергозабезпечення.

Мережеві сонячні електрогенеруючі установки, що мають резервне живлення

Однім з явних недоліків СЕУ, що підключаються безпосередньо до загальної мережі, є той факт, що при аварійній ситуації ймовірність отримати електроенергію дорівнює нулю. Виною тому може стати порушення цілісності лінії передач, погодні умови і т.д. СЕУ, що мають резервне живлення, в даному випадку здатні без особливих проблем це пережити, адже мають в складі батарею.

сонячні електрогенеруючі установкиВартість такої СЕУ буде вище через необхідність встановити інвертор і набір еноргонакопичувачів. На відміну від першого варіанту, ця СЕУ, крім забезпечення потреб домогосподарства, ще й параллельно здатна накопичувати частину електроенергії для використання її в аварійних випадках.

Автономні сонячні електрогенеруючі установки

Бувають ситуації, коли загальна електромережа недоступна за деяких технічних причин. Також нерідкі випадки, коли електромережа просто не в змозі витримати деяку потужність, тому її строго обмежують. Найчастіше такий розвиток подій уготовано будовам, розміщеним в лісосмузі або віддалених пунктах. Саме для таких випадків автономна СЕУ стане оптимальним вибором. В даному варіанті установка буде працювати лише для забезпечення особистих енергетичних потреб.

Автономна СЕУ передбачає наявність досить ємних акумуляторних батарей. Це необхідно для того, щоб не було збоїв в пікові періоди (наприклад, в зимовий час). Автономна СЕУ позбавлена ​​можливості реалізовувати надлишки енергії. Але від цього її економічна доцільність не знижується жодним чином. Забезпечення енергетичних вимог будови за рахунок власної генерації непогано окупається, адже в кінцевому рахунку це вигідніше, ніж купувати енергію у держави. До того ж, відсутні чималі витрати на приєднання до загальної енергомережі.

Автономні сонячні електрогенеруючі установки, що мають резервне живлення

Коли існує варіант підключення до енергомережі, його не слід нівелювати. При наявному запасному джерелі живлення СЕУ потребуватиме спрощеного варіанту еноргонакопичувачів, що принесе проекту відчутну економію.

Додатковою перевагою є можливість продажу енергії в мережу, коли її більше ніж потрібно (найчастіше в літній період). Якщо схема підключення збалансована і продумана, то автономна СЕУ, що має резервне живлення зможе покрити витрати на використану з енергомережі електроенергію в зимовий період за рахунок реалізації надлишків влітку.

Сонячні електрогенеруючі установки комбінованого тіпу

Даний вид генерації передбачає використання СЕУ в комплексі з іншими пристроями для генерації електроенергії з альтернативних джерел. Таким чином усувається головний недолік сонячного обладнання – відсутність безперервної генерації. Найчастіше в якості допоміжної генерації використовують вітрові установки.

Вітер знаходиться в «протифазі» з енергією сонця, адже електрика від вітрового обладнання може вироблятися і в нічний час, і в зимову пору. Загальна мережа в даній взаємодії грає роль запасного джерела живлення. Крім реалізації надлишків енергії, енергомережа може надати електрику, коли виникне гостра необхідність.

Існують і комбіновані СЕУ з автономним генератором резервного призначення, що як правило, має дизельний привід. Така конфігурація дає можливість виключити збої в подачі енергії навіть за умови виходу з ладу мережі.

Новий бізнес

На «енергонезалежності» СЕУ завдяки «зелениму» тарифу їх переваги не закінчуються. На даному етапі вони цілком можуть стати окремим видом бізнесу, причому, як малого, так і середнього. Поправки в законодавчій базі, що стосуються сонячних електрогенеруючих установок потужністю до 30 кіловат і самого «зеленого» тарифу, дозволяють цій сфері підприємництва активно розвиватися в існуючих умовах.

Хочеться також відзначити, що збільшення генерації до 2020 року в 2,7 рази (відносно показників 2014 року) планується здійснити за допомогою саме малих СЕУ до 30 кіловат, що встановлюються в приватних домоволодіннях.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Увійти за допомогою: 
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.