Світ вітру: харківське підприємство виробляє унікальні і недорогі вітряки

0
714


1 бал2 бали3 бали4 бали5 балів6 балів7 балів8 балів9 балів10 балів (1 голос(-ів), середній бал: 8.00 з 10)

В європейських країнах питання енергоефективності, особливо у сфері житлового сектора, непросто стоять на порядку денному – вони вже є неоьемлемой частиною життя практично кожного жителя. Термомодернизированные будинку, поновлювані джерела енергії, такі як сонячні панелі на дахах і всюдисущі вітряки – це цілком буденне явище.

Проте в Україні цей «порядок речей» тільки починає приходити. Можливості економити на енергоресурсах і зменшити споживання мінімум в два-три рази у нас є. І навіть в деяких галузях українці, зокрема, харків’яни можуть втерти носа іншим європейцям. Так, вже майже 20 років у нашій області створюють машини, які допомагають приборкати природу для потреб людини, і разом з тим бути енергетично незалежними.

Цим займається невелике підприємство “Світ вітру”, який розташовується неподалік від Харкова – в селі Жовтневе. Там, у колишньому корівнику, розмістилося серйозне науково-технічне товариство. Група ентузіастів, так можна назвати цей колектив з 18 осіб. Адже на державному рівні цієї галуззю фактично не займаються, а люди, у нашому випадку – авіаційні інженери, самостійно реанімують справу, яка дає людству бути незалежним від нафти і газу, берегти навколишнє середовище, і нарешті – економити на споживанні електроенергії.

Директор підприємства Олександр Люшня каже, що харківські вітрогенератори більш якісні, ніж ті, що виробляють в ЄС, і коштують менше.

Вітрогенератор – пристрій, що дозволяє перетворювати кінетичну енергію вітру в електричну. Виробництво цієї штуки – справа не з легких, і це практично робота «хендмейд». І в цьому ми переконалися на власні очі, побувавши в цехах підприємства. Кожен фахівець займається своєю справою: хтось виробляє лопаті, хто-то генератор, а хтось «постамент» для вітряка.

– Ми виробляємо вітроелектричні установки (ВЕУ) і супутнє обладнання – в повному комплекті, – розповідає директор «Світу вітру» Олександр Люшня. – На маленькому підприємстві зосереджені всі етапи виробництва: від лопатей до генераторів, електроніки і самої конструкції. Встановлюємо все «під ключ», і далі надаємо обслуговування.

Сьогодні підприємство готує п’ятірку вітрогенераторів різної потужності – від 1 до 6 кВт. Найменші в місяць можуть виробляти 20-40 кВт · год, великі – 1200-2400 кВт · год. Вітрогенератори використовують для енергозабезпечення приватних будинків, котеджів, підігріву та освітлення теплиць, перекачування води тощо. Крім вітряків підприємство виконує інші замовлення, наприклад, виготовлення нестандартного обладнання, проектування.

Для революціонерів і зірок Євробачення

Ціна на вітряки стартує від 400 доларів США і може досягати двох десятків тисяч. Тому замовниками фірми є в основному дві категорії заможних людей: ті, хто має певну нерухомість в місцях, де відсутня електроенергія. Наприклад, будинок на хуторі, де вже аварійні електромережі і протягнути від них собі проводи – небезпечно. Або дачі біля ставків або в інших важкодоступних місцях. І друга категорія – люди, яким просто хочеться мати вітряк і вони можуть собі дозволити його купити. Вони страхують себе на випадок аварій, відключення електроенергії. Так, у сусідньому з Жовтневим селі Тишки людина поставила собі вітряк. Цієї зими через погоду там порвало лінії електропередачі. Село було знеструмлено тривалий час, і тільки його будинок жив, так що і сусіди приходили «підзарядитися».

– Покупцями є в основному заможні люди: бізнесмени, прокурори, нардепи … Є фермери, які купують вітряки, наприклад, для теплиць, охоронні підприємства. Під Чугуєвом одні хлопці взяли в оренду ставок, поставили будиночок. Наш вітрячок дозволяє зарядити телефони, подивитися телевізор тощо. Інша людина під Люботином купив неэлектрифицированный ділянку, на якій розводить кіз. Наш агрегат також допомагає йому в господарстві, – розповідає директор.

Може похвалитися підприємство відомими клієнтами. Вітряк виробництва наших умільців працював у президента Віктора Ющенка. Ганяє вітер машинка і у співачки Руслани Лижичко. Готували вітряк навіть для зарубіжного революціонера: керівника Куби Рауля Кастро в якості подарунка від українського генерала Анатолія Лопати. Але чомусь подарунок до кубинця так і не дійшов.

Добралися Атлантичного океану

За 16 років роботи фахівців підприємства вдалося випустити близько 600 вітрогенераторів. Більшість з них працює в Україні, третина прижилася за кордоном. Цікаво, що в сусідній Росії працює невелика частина – всього 30-40 машин, більшість же – в Європі. За словами директора, хоч одна або дві машини представлені у всіх країнах Європейського Союзу.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Увійти за допомогою: 
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.