Упродовж 4 років Польща повинна інвестувати 66 млрд. злотих в зелену енергетику

0
207


1 бал2 бали3 бали4 бали5 балів6 балів7 балів8 балів9 балів10 балів ( Ще ніхто не проголосував!)

Згідно із зобов’язаннями по відношенню до ЄС Польща повинна до 2020 року досягти 15 відсоткыів участі поновлюваних джерел в енергетичному міксі.

– Це вимагає інвестиції на близько 66 млрд. злотих – підкреслює Гжегож Вишнєвський, голова Інституту Поновлюваної Енергетики. Це створило б величезний ринок, що розвивається, для фірм з інсталяці та  дистриб”юції, а передусім для виробників пристроїв. Державний ринок поновлюваної енергії має, проте, серйозні проблеми.

– Фірми, які діють на ринку поновлюваної енергетики, це – передусім фірми з інсталяції. Ми маємо також дистриб’юторські фірми, але основою поновлюваної енергетики є фірми, що виробляють пристрої на державний ринок. Якщо, проте, на державному ринку відбувається щось погане, вони пробують експортувати устаткування в інші країни, за умови, що ті досить сильні – переконує в розмові з агентством Newseria Biznes Гжегож Вишнєвський, голова ІПЕ.

З доповіді ІПЕ зрозуміло що це галузь, яка активно розвивається. Незважаючи на нестачу імпульсів до розвитку зеленої енергії з боку уряду, фірми працевлаштували вже близько 34 тис. осіб. Експерти оцінюють, що упродовж наступних 15 років працевлаштування могло б вирости до 100 000. Загальний дохід тільки з галузі виробництва пристроїв, пов’язаних з сонячною енергією в 2015-2030 роках, може скласти 18,5 млрд. зл. Для цього потрібна послідовна політика підтримки ВДЕ, а цього в Польщі немає.

Як вказує Вишневський, на ринку ми маємо стагнацію в усіх секторах (на ринку транспорту, тепла і енергії).

– Була активізація на ринку електричної енергії, але тільки тому, що фірми, зокрема вітрові, девелоперські уникали нових регулювань, які не створюють найкращих умов до розвитку вітроенергетики, – зазначаєє голова IПЕ.

Тепер повна потужність встановлених ВДЕ  досягає 8 ГВт (це дані ІПЕ на кінець першого кварталу 2016 року), з чого понад 5,4 ГВт – це вітроенергетика. Закон про відстані повинен ввести обов’язок спорудження вітряків принаймні за 2-4 км від будинків. Ще нещодавно прогнози вказували, що якщо вітроенергетика розвиватиметься в схожому темпі, що тепер, то в 2020-их роках встановлена потужність досягне від 9 ГВт до 13 ГВт. Новий “вітряковий” закон це зростання значно обмежить.

– Ми спостерігаємо також гальмування розвитку на ринку тепла, вилучаються дотаційні програми для сонячних колекторів, малих котлів на біомасу або насосів тепла. Ми маємо ті ж проблеми на ринку транспортних біопалив. Ми поставили на біопалива першої генерації з сільськогосподарської продукції, а таких перестають поставляти. Світ таких палив вже не потребує – резюмує Гжегож Вишнєвський.

Нестача відповідної підтримки держави для ВДЕ  і просументов може діяти загальмовуванням розвитку цієї галузі і втратою відчутних вигод.

– Щоб виконати наші кількісні зобов’язання по відношенню до Європейського Союзу, тобто, щоб отримати 15 відсотків поновлюваної енергії в 2020 році, повинні зробити інвестиції близько 66 млрд. євро. Це інвестиції, які працювали б до 2040 року і ще довше, і робили  б не лише вклад у виконання цілей до 2020 року, але також до 2030 року – пояснює  Гжегож Вишнєвський.

Як підкреслює експерт, найбільша участь в цих інвестиціях, за планом Державним Дій, мали б сонячні колектори, біогаз і вітроенергетика.

– Це потужний ринок для державних виробників пристроїв і компонентів. Багато вказує на те, що інвестиції у сфері вітроенергетики будуть нижчі, невпевнені нові інвестиції у сфері біогазу і при цьому також провідний сектор продукції пристроїв – сонячні колектори – натрапляє на проблеми – пояснює голова ІПЕ. – Настає уповільнення розвитку і фірми працюють при використанні невеликої частини виробничих здібностей.

А це тягне, що їх ціни пристроїв ростуть і стають не конкурентоздатними по відношенню до світового ринку.

На думку Вишнєвського вилучення із закону системи тарифів, гарантованих для мікроінсталяції до10 кВ і їх заміщення системою підтримки, яка дозволяє розрахунок з оператором 70 відс. енергії, виробленої в мікроінсталяціях з потужністю до 7 кВ або 50 відсотків у випадкз вище 7 кВ, ударить по просументах. Не буде також можливим ухвалення рішення про інвестиції в державну продукцію пристроїв для енергетики просументів.

Як нагадують експерти ІПЕ і Грінпіс, досвід інших країн показав, що тарифи гарантовані найефективнішим інструментом підтримки промисловості ВДЕ, що виробляє пристрої для виготовлення електричної енергії

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Увійти за допомогою: 
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.