Відкриття у галузі сонячної енергетики – як все починалось.

0
301


1 бал2 бали3 бали4 бали5 балів6 балів7 балів8 балів9 балів10 балів ( Ще ніхто не проголосував!)

Сонячна енергія – це безкоштовний подарунок, даний нам Богом. Існує думка про те, що істинні цінності в житті людини – ті, за які не доводиться платити. І це дійсно так. Сонце, одна із причин всього живого на Землі, незмінно світить нам кожного дня. А відкриття у галузі сонячної енергетики ще й дозволяють ефективно використовувати це проміння для забезпечення житла теплом, електрикою та гарячою водою.

Цікаво прослідкувати шлях, котрий довелося пройти сонячній енергії, перш ніж бути освоєною людьми. Цей шлях був досить довгий і тернистий. Лише через 170 років після першого відкриття у цій галузі цей вид енергетики стали сприймати серйозно.

Відкриття, які вдалося здійнити вченим на шляху до сонячної енергії, налічують багато етапів:

1839 рібеккерльк. Першовідкривачем у цій галузі справедлво вважають французького фізика Едмунда Беккерля. Будучи ще юним, у віці 18 років, він вивчає властивості кремнієвої пластини і відкриває для світу фотоефект.

Чарльз Фрітц

1883 рік. Винахідник Чарльз Фрітц покриває пластину з селена дуже тонким шаром золота, і отримує перший сонячний елемент.

1905 рік. Альберенштейнт Енштейн публікує роботу, присвячену фотоелектричному ефекту. Він детально описує, як відбувається фотоелектричний ефект: як поводять себе заряди та як розбиваються за допомогою бар’єру. Тільки через 9 років теорія Енштейна про розділення зарядів в фотоелементах вдалось підтвердити під час проведення експерименту.

Ян Чохральський

1918 рік. Польський учений Ян Чохральський розробляє промисловий метод по вирощуванню кристалів кремнію.

1922 рік – Альберт Енштейн отримує Нобелевську премію за відкриття такого поняття, як “фотоефект”.

Та про сонячну енергію ще ніхто не говорить всерйоз. Ще б пак! Адже на той час коефіцієнт корисної дії фотоелементів становив менше 1 %.

1954 рік. Справедливо цей рік можна назвати «переломним» у сонячній енергетиці. Інженери з Америки, які працювали в компанії Bell Labs – Фуллер, Чапін та Пірсон, виготовляють сонячний елемент з корисною дією понад 6 %! На превеликий жаль, проект здався нецікавим широкому загалу. Його довелося закрити.

1955 рік. Перший випуск фотоелемента, який можна було придбати за гроші! Коефіцієнт корисної дії його становив усього 2%. Вартість їх була просто величезна – 1500 долларів за Ватт. Чи погоджувався хтось придбати цю «новинку», невідомо. Але,  навіть якщо б це й було так, придбаний фотоелемент сприймався просто як цікава іграшка для багатих.

Згодом у питанні використання сонячної енергії виникла довга пауза, яка тривала близько 25 росонячна енергія - 2ків. Причиною того, що про грандіозне відкриття забули, стала надзвичайно низька  вартість нафти. Увесь світ масово перейшов на використання цього джерела енергії. Але раптово ембарго зі сторони арабських країн призводить до різкого підвищення її ціни. Сонячна енергетика отримує новий шанс..

1981 рік. Об’ єм виробництва сонячних батарей зростає в 20 разів. Вартість електричної енергії, отриманої від сонячних батарей, знижується до 12 долларів за Ватт.

В Саудівській Аравії запускають опріснювальні станції, що працюють на сонячних батареях. А в Африці сонячні батареї починають використовувати для трансляції навчальних програм по телебаченню.

1985-1990 роки. Вчені шукають способи зниження вартості сонячної енергії. В результаті експериментів отримують нові фотоелементи – на базі калькопиритів (CIS, CIGS), та кадмій-теллура (CdTe).

1991 рік. Швейцарець Міхаель Третцель робить прорив у Третцельсонячній енергетиці. Виникає 3-тє покоління сонячних та органічних фотоелементів. Їх КПД становить 9%.

1996 рік. Компанія First Solar починає розробляти фотоелементина кадмій–телурі. Що призводить до рекордного падіння вартості 1 Ватта – 1,50 долларів за Ватт!

Артур Нозик

2001 рік. Артур Нозик відкриває ефект мультиеміссії – дії фотоелемента на квантових точках.

2005 рік. Вчені В.Самойлов, І. Проценко та О.Займидорога з м. Дубно створюють сонячний елемент, який може перетворювати в електрику інфрачервоне випромінювання. Цей фотоелемент здатен працювати навіть уночі. На жаль, відкриття було сприйнято критично. Досі вчені сперечаються стосовно його наукової обґрунтованості. Хоча, цілком можливо, цьому відкриттю було присвоєно гриф секретності

2007 рік. Мартін Грін використовує наночастинки срібла та збільшує коефіцієнт корисної дяї сонячного фотоелемента до33%!

2008 рік. Ціни на нафту знову зростають і коштують 150 долларів за барель.

Вартість сонячної енергії нарешті зрівнюється з вартістю електрики з мережі!

Ось який складний шлях довелося пройти сонячній енергії, перш ніж вона стала економічно вигідною. Цілком можливо, що попереду нас чекає ще безліч нових відкриттів!

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Увійти за допомогою: 
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.