Як постраждала зелена енергетика в Україні через війну з Росією

0
299


1 бал2 бали3 бали4 бали5 балів6 балів7 балів8 балів9 балів10 балів (1 голос(-ів), середній бал: 10.00 з 10)

24 лютого 2022 року російські війська розпочали повномасштабний наступ на Україну. За 2 місяці війни країна зазнала величезних збитків. Частина з них пов’язана з руйнуванням підприємств зеленої енергетики.

До моменту вторгнення агресора Україна впевнено входила до ТОП-10 країн лідерів за швидкістю розвитку галузі. У 2020 році Україна була визнана однією з 5 країн, які найбільш активно розвивають альтернативну енергетику в Європі. Військова агресія не просто зупинила роботу підприємств. Вона стала причиною руйнування багатьох із них та виходу на рівень банкрутства власників уцілілих галузей.

Сонячна енергетика під час війни

Понад 60% сонячних енергостанцій розміщено на півдні та сході України. Саме на цій території окупанти виявляють найбільшу активність. Від їхніх дій на кінець квітня 2022 року вже постраждали близько 40% розміщених у регіоні промислових електростанцій. Загальна потужність цих підприємств становить 1500 МВт. Найбільші втрати у галузі відзначені у Миколаївському енерговузлі. Частина їх пошкоджені обстрілами, іншу неможливо підключити через порушення цілісності електроліній. Знищено і 100% сонячних електростанцій навколо Харкова.

Потужності, що функціонують сьогодні, не працюють з повними можливостями. Обмеження генерації було введено для підтримки стабільності системи.

Вітроенергетика під час війни

Сонячні електростанції – не єдині постраждалі об’єкти інфраструктури відновлюваних джерел енергії. Не менших втрат зазнала вітрогенеруюча галузь. Найбільші українські вітропарки розміщені в областях Одеси, Миколаєва, Запоріжжя, Львова. Сьогодні зупинено роботу понад ⅔ вітряків, частину з них виведено з ладу. Чинними залишаються лише 372,5 МВт потужностей, які встановлені в Одеській та Львівській областях.

Біоенергетична галузь

Загалом встановлена ​​потужність біоелектростанцій в Україні на початок війни становила понад 220 МВт. Це об’єкти, які отримують енергію з біомаси та біогазу, розміщені поблизу великих агропідприємств. Понад 10% потужностей зазнали збитків від військових дій агресора.

Шляхи вирішення проблеми та перспективи галузі

Відновлення України вимагатиме серйозних вкладень. Але вже зараз можна зробити кілька кроків, здатних мінімізувати вплив ситуації на енергетичну галузь України:

  • відкрити пошкодженим енергооб’єктам доступ до утвореного європейським енергетичним співтовариством Фонду;
  • забезпечити підтримку – податкові канікули, відмову від орендної плати на 5 років, від податків на землю, що дозволить збудувати нові об’єкти зеленої енергетики;
  • надати пільги для доступу підприємств відновлюваної енергетики на ринок електроенергії, що дозволить знизити навантаження щодо виплат “зеленого тарифу”;
  • підвищити рівень лояльності української енергосистеми за рахунок будівництва нових потужностей, що акумулюють енергію.

Необхідно також створити спеціальні умови для роботи об’єктів зеленої енергетики, що функціонують на відновлюваному водні та синтетичному метані. Такий підхід дозволить підтримати галузь у складний період війни та не допустити банкрутства підприємств.

Українська енергосистема залишається стабільною, незважаючи на втрати. З 16 березня 2022 року мережі України були синхронізовані з європейською енергомережею.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Увійти за допомогою: 
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.