“Ні” монополіям на ринку: в Україні буде свободний вибір енергопостачальників

0
212


1 бал2 бали3 бали4 бали5 балів6 балів7 балів8 балів9 балів10 балів (1 голос(-ів), середній бал: 10.00 з 10)

Кабінет міністрів схвалив проект закону «Про ринок електроенергії» і направив його до парламенту. «Це, в першу чергу, можливість вибору», – сказав, представляючи документ, міністр енергетики Володимир Демчишин. В уряді кажуть, що так починається демонополізація ринку електроенергії.

Закон «Про ринок електричної енергії» Міненерго анонсує вже з літа, про нього роками говорять профільні експерти і вимагає Захід. Нинішній проект отримав схвалення Світового банку і Європейського банку реконструкції та розвитку.

По-перше, цей закон поділяє вироблення і транспортування електроенергії – саме те, що рекомендували Україні західні партнери, тому що так це працює у Євросоюзі. Це означає, що обленерго не будуть одночасно і виробниками, постачальниками і струму.

«Обленерго стане виключно організацією, яка передає електроенергію і буде отримувати за це відповідну плату, – представляє проект міністр енергетики Володимир Демчишин. – Основна функція постачання перейде постачальнику, який не буде пов’язаний з обленерго».

По-друге, він робить прямі контракти між продавцями і покупцями електроенергії.

«Це так званий ринок двосторонніх договорів. Це дасть споживачам право вибору, а виробниками – вибрати споживачів, які їм вигідні», – пояснює Демчишин.

– Ще раз… – втручається в доповідь прем’єр Арсеній Яценюк. – У мене квартира. Ми прийняли закон. Після цього, щоб у мене був світло в будинку, що мені треба робити, на який мені ринок йти?

– Насправді, з споживачами історія набагато складніше… – відповідає Демчишин. – Протягом певного періоду у кожного споживача з’являється можливість вибрати свого незалежного постачальника, який зможе запропонувати вам більш вигідні умови.

– Тобто, після прийняття закону ми заліземо в інтернет, і як фізична особа я побачу, що 5 компаній пропонують поставки електроенергії в Печерському районі, і ти сам можеш підписатися з цим постачальником, так?

– Так, – каже Демчишин і додає, що в такому випадку обленерго буде зобов’язана доставити цю елеткроенергию від обраного постачальника споживачеві.

Яка ж «історія з споживачами»?

Насправді, для населення можливість вибирати постачальника – не близька перспектива, пояснюють експерти. Цей вибір неможливий, поки тарифи не піднімуться до ринкового рівня, і поки буде працювати механізм субсидій. Закон передбачає перехідний період до 2019 року. Така ж ситуація – з споживачами-бюджетними установами, пояснює експерт коаліції «Енергетичні реформи» Андрій Перевертаев.

«Хто міг би вибирати постачальника – це малий бізнес, частково, мабуть, середній і великий. Як це буде відбуватися – тут типового рішення немає. Можливо з’являться незалежні компанії, які будуть пропонувати укласти з ними контракт на електроенергію, з’являться якісь майданчики з часом. Але цей контингент, на який зараз розрахований вибір постачальника, дуже обмежений, на жаль», – говорить він.
Але незважаючи на те, що миттєвих умов для демонополізації цей закон не створить, Андрій Перевертаев все ж називає його прогресивним: «Він, нарешті, реалізує ринкові механізми з точки зору формування ціни, впливу на ціну, конкуренції, попиту і пропозиції, можливості укладення двосторонніх договорів. У нього є багато плюсів. В теорії».

506F2EB2-CE49-4AD3-9A56-68D18DCE5200_mw1024_s_n

Інфографіка Міністерства енергетики та вугільної промисловості

При підготовці законопроекту в стінах Міністерства енергетики, в січні, експерти «реанімаційного пакету реформ» розламали його «вщент» у статті для «Української правди», констатувавши, що модель, закладена в проект, не дає споживачеві ніякого права вибору. Однак, після зустрічі з Міністерством законопроект був доопрацьований, і зараз у «РПР» вважають: з таким законом можна рухатися далі.

«Зараз законопроект прописаний під централізовану енергосистему, – пояснює експерт «реанімаційного пакету реформ» Юлія Усенко, – ми б хотіли, щоб була можливість інтеграції в ринок маленьких енергетичних систем. Це коли власники якого-небудь сировини, фермерські господарства, малі об’єкти, що генерують електричну потужність, що могли б об’єднуватися і створювати на прикладі енергетичних кооперативів маленькі енергосистеми, які могли б або видавати потужність, яка надлишкова або приймати з мережі, коли їм цього не вистачає».

Друге, чого не вистачає в урядовій розробці сприятливих умов для виробників «зеленої» енергії, каже Юлія Усенко: «Там є певні обмеження для подальшого інтенсивного розвитку. Так, вони мають місце на цьому ринку, але не так, як хотілося б».

Однак, вважає вона, законопроект, який вийшов з Міненерго, цілком можна вдосконалювати. «Все одно ця модель є кращою порівняно з чинним енергоринком. Зараз дійсно вбачаються спроби Кабміну дати нове життя моделі європейського зразка на енергоринку», – зазначає Юлія Усенко.

Найбільшою перешкодою в реалізації нових правил на ринку електроенергії буде опір з боку обленерго, кажуть експерти. Монополістам буде невигідно поділ на постачання та доставку, і вони будуть намагатися ускладнити цей процес.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Увійти за допомогою: 
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.