Що таке інсоляція?

0
7153


1 бал2 бали3 бали4 бали5 балів6 балів7 балів8 балів9 балів10 балів (2 голос(-ів), середній бал: 7.50 з 10)

Сонячна енергія – джерело життя на Землі. Це світло і тепло, без яких не може жити людина. При цьому існує мінімальний рівень сонячної енергії, при якому життя людини є комфортним. Під комфортом в даному випадку мається на увазі не тільки наявність природного освітлення, але і стан здоров’я – недостача сонячного світла призводить до різних захворювань. Крім того, енергія сонця може бути використана не тільки для забезпечення комфортного існування живих істот (людини, рослин, тварин) світлом і теплом, а й для отримання електро- і теплової енергії.

Кількісним показником при оцінці потоку сонячної сонячної енергії служить величина, яка носить назву інсоляція. Вікіпедія дає таке визначення цієї величини:

Інсоляція (лат. In-sol від in – всередину + solis – сонце) – опромінення поверхонь сонячним світлом (сонячною радіацією), потік сонячної радіації на поверхню; опромінення поверхні або простору паралельним пучком променів, що надходять з напрямку, в якому видно в даний момент центр сонячного диска.
Інсоляція вимірюється числом одиниць енергії, падаючої на одиницю поверхні за одиницю часу. Зазвичай інсоляцію вимірюють в кВт * год / м2. На наступному малюнку наведено дані про величину інсоляції в різних регіонах світу.

1

Величина інсоляції залежить від висоти Сонця над горизонтом, від географічної широти місця, від кута нахилу земної поверхні, від орієнтації земної поверхні по відношенню до сторін горизонту.

Показник інсоляції впливає на безліч областей нашого життя, починаючи від комфортності проживання та закінчуючи енергетикою.

Інсоляція і комфорт проживання

Комфорт проживання людини в тому чи іншому приміщенні багато в чому пов’язаний з природним освітленням, яке має місце в даному приміщенні протягом доби. Однак показники інсоляції житлових приміщень і рівень освітленості не є тотожними один одному.

Слід зауважити, що інсоляція – це не тільки кількість сонячного світла, що потрапляє в житлове приміщення протягом доби або, як прийнято при нормативних розрахунках, протягом календарного нормативного періоду, це ще і наявність або відсутність фотобіологічні ефекту – природне опромінення приміщень має бактерицидну дію, тобто, якщо приміщення добре освітлюється сонцем, воно є куди як більш корисним для здоров’я.

Дослідження показали, що для ефективної протидії таким спробам досить, щоб інсоляція приміщення становила близько 1,5 годин в день, причому навіть не кімнати, а підвіконня.

З метою забезпечення комфорту проживання і здоров’я населення, встановлюються санітарно-гігієнічні норми рівня інсоляції житлових приміщень, відповідно до яких ведеться будівництво житлових і адміністративних будівель (нормування можна перевірити в розділах, присвячених інсоляції.

Санітарні норми і правила встановлюють нормативну тривалість інсоляції в одиницях часу, яка повинна забезпечуватися для відповідних будівель і споруд.

Нормативна інсоляція залежить від географічної широти. Виділяється три умовних зони – північна (на північ від 58 град. пн.ш.), центральна (58 град.п.ш. – 48 град.п.ш.) і південна (на південь від 48 град.п.ш.) – для яких розрахунковим чином визначається тривалість інсоляції. У зв’язку з цим особливого значення набувають методи розрахунку інсоляції.

В даний час існує декілька методів розрахунку інсоляції, які застосовуються для розрахунку інсоляції житлових приміщень в містобудуванні: геометричні та енергетичні. За допомогою геометричних методів визначається напрямок і площа перетину потоку сонячних променів в певний час дня і / або року. За допомогою енергетичних методів визначається щільність потоку сонячних променів, опромінення і експозиція поверхні в різних одиницях вимірювання (ці одиниці виміру можуть бути світлові, бактерицидні, ерітемние і так далі).

Розрахунок інсоляції житлових приміщень проводиться як вручну, так і за допомогою спеціалізованих програм. Для цього можна використовувати «Солярис» – програма для розрахунку інсоляції. Також активно застосовується японська програма MicroShadow for ArchiCA, що використовує ручний метод ортогонального проектування. Однак, деякі фахівці стверджують, що дані програми не дозволяють зробити досить коректний розрахунок, на який можна було б з упевненістю спиратися при проектуванні будинків і споруд, і в результаті рівень інсоляції може не відповідати бажаному і необхідного для комфортного проживання.

Інсоляція і сонячна енергетика

Під час постійного подорожчання енергоносіїв традиційного виду особливе значення отримує альтернативна енергетика, однією з найважливіших частин якої є використання сонячної енергії, тобто – сонячна енергетика.

Цей вид енергетики заснований на використанні сонячної енергії з перетворенням її в електричну і / або теплову енергію за допомогою відповідних приладів. Для уловлювання енергії сонця використовуються фотоелектричні панелі, і їх ефективність безпосередньо залежить від рівня інсоляції в даній місцевості.

Очевидно, що чим вище інсоляція, тим ефективніше працюють геліопанелі, так як на них надходить більше енергії. Сучасні сонячні панелі оснащені двигунами, які дозволяють їм розгортатися і слідувати за сонцем протягом світлового дня (на зразок того, як повертаються за сонцем багато квіти) – це підвищує ККД сонячних електростанцій.

У південних широтах, де рівень інсоляції високий практично протягом всього календарного року, геліоелектростанції можуть бути використані самі по собі, в той час як в тих широтах, де рівень інсоляції знижений, а також де кліматичні умови припускають наявність великої кількості туманних і похмурих днів, доводиться до фотоелектричних панелей додавати не тільки акумулятори, але і електростанції іншого типу – вітряні або гідроелектростанції, які підключаються до вироблення електроенергії (і / або теплової енергії), коли рівень інсоляції в даній місцевості істотно знижує продуктивність геліоелектростанцій.

Особливо широко останнім часом поширилися фотоелектричні панелі, призначені для отримання енергії в індивідуальних котеджах і заміських будинках. Вони використовуються в поєднанні з вітрогенераторами, що дозволяє власникам такої заміської нерухомості постійно отримувати власну електроенергію і не залежати.

Сонячна інсоляція в Україні

1

Як видно з таблички рівень сонячної інсоляції на території України є досить різноманітним. Кількість сонячного випромінювання варіюється не лише по території країни, а й в залежності від пори року. При виборі сонячних панелей для дому потрібно враховувати показники інсоляції як річні так і помісячні, щоб мати завжди необхідну кількість електроенергії

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Увійти за допомогою: 
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.