Захист сонячних панелей і вітряків від крадіжки

0
1914


1 бал2 бали3 бали4 бали5 балів6 балів7 балів8 балів9 балів10 балів (1 голос(-ів), середній бал: 10.00 з 10)
Украденная солнечная панель

Повернутися з відпочинку і не побачити своєї сонячної електростанції або вітряка — це наразі цілком ймовірний сценарій. Ще десятиліття тому вітряки та сонячні панелі вважалися за іграшку не варту уваги. Але зі зростанням вартості електроенергії й популяризацією зеленого тарифу все більше хазяїв приватних будинків почали використовувати площу дахів та землі для видобутку зеленої електроенергії. Наразі, цей ринок швидко розвивається, що привертає увагу крадіїв.

Крадіжки європейського масштабу

Німеччина вже досить давно зіткнулась з проблемою крадіжок на сонячних електростанціях. А в останні роки професійні крадії почали бити всі рекорди. За один раз вони здатні зняти з кріплення, від’єднати і вивезти десятки, а то й сотні сонячних панелей будь-якого розміру. Особливої уваги варта крадіжка біля міста Арнсберг з місцевої сонячної ферми. Звідти в жовтні 2014 року за раз вивезли 250 сонячних батарей розміром 1*2 метри й масою 30 кг кожна. Тобто було викрадено 7,5 тонн сонячних панелей. А за словами Франка Фідлера — гендиректора платформи продажу б/в обладнання для альтернативної енергетики, кількість крадіжок й надалі зростатиме.

Загальні втрати за перший квартал 2015 року від крадіжок на СЕС в Німеччині склали 500 тис. євро.

Таким чином, під загрозою опинився і проєкт сонячної дороги в Китаї. Новітня магістраль складається з сонячних батарей під товстим захисним склом, а також включає індуктивну зарядку, що дозволяє поповнювати акумулятори деяких електромобілів прямо на ходу. Але як виявилось, частину дороги просто вкрали через декілька днів після відкриття магістралі. Хоча в даному випадку, причина крадіжки не з’ясована, адже ціна сонячних батарей в піднебесній дуже низька, а масштаб крадіжки дуже малий і скоріше вона пов’язана саме з промисловим шпигунством.

Крадіжки електростанцій в Україні

У 2018 році сталася масштабна крадіжка сонячних на Херсонщині. З сонячної ферми вкрали 51 сонячну панель загальною вартістю 375 тисяч гривень. На щастя, поліція змогла знайти й затримати зловмисників і повернути власнику його сонячні панелі. Ще один гучний випадок стався на єврейському кладовищі в Мукачево. Крадії поцупили не тільки сонячну панель, а й інвертор, акумулятор і решту обладнання, які раніше на кладовище встановив меценат для нічного освітлення.

Від крадіжок сонячних панелей страждають й газорозподільні пункти Київщини. Таким чином, Київгаз встановлює засоби телеметрії для охорони своїх сонячних батарей від крадіжок.

Чому вітряки та сонячні панелі легко вкрасти?

Проблема в тому, що сонячні панелі та вітряки не мають фактично ніякого захисту від крадіжки. Достатньо просто зняти панель або вітряк з кріплення, від’єднати від інвертора та завантажити в авто. Сонячні панелі за дуже рідкісним виключенням мають механічні системи захисту від крадіжки.

Як захистити свою електростанцію?

Відеоспостереження

Цілодобове відеоспостереження дозволяє слідкувати за своєю електростанцією цілодобово, а при підключенні через мережу спостерігати за нею з будь-якого куточку світу. А сам відеозапис дозволяє швидше знайти крадіїв.

Відеоспостереження за електростанцією

GPS/GSM трекінг

В останні роки німецькими охоронними компаніями розробляється вбудована система трекінгу сонячних панелей. Яка дозволяє засікти момент крадіжки та спіймати злочинців на гарячому, або простежити вкрадені сонячні панелі. Але GPS трекер може коштувати більш як 100 доларів, що значно знижує рентабельність сонячних панелей, тому можна використовувати GSM трекери, якщо конструкція панелі дозволяє заховати їх всередині. У випадку вітряка встановлення прихованого трекера дещо простіше. Єдиною проблемою є постійне живлення трекера.

Механічний захист

Заховати сонячну панель в короб, як зовнішній блок кондиціонера не вийде. Так само як і вітряк. Тому наразі з механічних способів захисту сонячних батарей і вітряків можна рекомендувати встановлення додаткових кріплень та кутів. Вони просто не дозволять зняти панель без використання електроінструменту. Особливо, якщо кріплення виконані з загартованої сталі.

Захисні кріплення сонячних панелей проти крадіжки

Сигналізація

Найбільш дієвим є захист за допомогою сигналізації подібної до встановленої в магазинах електроніки. На смартфон кріпиться датчик, який спрацьовує при його зриванні зі смартфона або перерізанні проводу й передає сигнал тривоги на пульт охорони. Таким чином, охоронна компанія миттєво дізнається про крадіжки й зможе оперативно затримати зловмисників. Подібні датчики також встановлюються на вікна, двері й ворота та спрацьовують при їх вимиканні. Також є рішення які спрацьовують в момент вимкнення кабелю від сонячної панелі. Їх вже можна замовити в Китаї.

Сигналізація для сонячних панелей і вітряків

ІЧ бар’єри та датчики руху

Інфрачервоний бар’єр або датчик руху спрацьовує коли в його зону дії заходить людина. Таким чином, датчик руху може забезпечити охорону сонячних панелей або території навколо вітряків. Також варто уваги те, що детектор руху не має бути надто чутливим, щоб не спрацьовувати через птахів та опади. А також не варто встановлювати його так, щоб лопаті вітряка були в зоні дії.

Страхування

Наразі ринок страхування сонячних батарей і вітроелектростанцій в Україні тільки починає свій розвиток. Але вже є компанії, які надають послуги страхування малих приватних електростанцій, хоча й страхову компанію треба обирати дуже з увагою. До того ж, наявність страхування не є причиною не використовувати інші методи захисту майна.

Підсумки й основні проблеми охорони електростанцій

Новий вітряк по своїй ціні близький до автомобіля, тому встановлення комплексного захисту з відеоспостереженням, сигналізацією й трекінгом є цілком логічним. Але с сонячними панелями все навпаки. При ціні сонячної панелі на 200-300 Вт, як у середнього смартфона, встановлення систем охорони може на роки відтягнути момент, коли електростанція поверне свої гроші. До того ж, послуги охоронних компаній можуть взагалі зробити СЕС збитковою. Саме тому рекомендується поєднувати охорону СЕС з охороною іншої власності. Але ринок розвивається і вже є досить ефективні та доступні методи захисту.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Увійти за допомогою: 
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.