«Зелений тариф» – вартість комфортного проживання за рахунок інвестицій

0
141


1 бал2 бали3 бали4 бали5 балів6 балів7 балів8 балів9 балів10 балів ( Ще ніхто не проголосував!)

Поняття «зелений тариф» давно відомо, але що це таке насправді? Чому це один із шляхів досягнення енергетичної незалежності України?

Переваги генерації нової, альтернативної енергії

Будь-яка мережа передачі енергії є «витратною». В Україні втрати старих, ще радянських підстанцій, складають до 35%, і у відсутності генерації в рамках зеленого тарифу втрати оплачують абоненти енергомереж. Створення точок виробництва альтернативної енергії в населених пунктах дозволить розвантажити високовольтні ЛЕП, заодно знизивши необхідність термінової реконструкції теплотрас.

Наведемо грубий приклад, для будь-якої енергосистеми: протягом доби коливання споживання електрики складають до 300%. Увечері всі приходять додому, вмикають безліч приладів. У ці пікові години мережа отримує перевантаження, причому, поки ми на роботі, «скинути надлишок електрики» нікуди. У нічний час споживання падає практично до нуля і український енергозбут скидає надлишки в єдині Європейські енергомережі за копійки. Таке розбазарювання ресурсів і перешкоджає роботі зеленого тарифу в Україні, який дозволяє збалансувати енергоспоживання, вводячи поняття акумуляції та додаткової генерації в приватному володінні. Але для впровадження таких пільг знадобилася законодавча база. Основи її були розроблені в Брюсселі з 2003-го по 2009-й роки.

Основою, яка показала вигоду в «зеленій» енергетиці, став досвід Німеччини. Закон «Про поновлювані джерела енергії» вводив кілька нових понять, які пізніше лягли в основу поняття зелений тариф в Україні, істотно знижуючи вартість одержуваної енергії. Закон отримав назву EEG, і в результаті його прийняття народилися ДИРЕКТИВИ ЄС – 2003/30 / ЄС, поправки 2004 і 2005-го років (EEG 2004, Положення 2005/33 / ЄС, EEG 2009).

Однак ці документи декларували тільки «участь приватного виробника зеленої енергії в стабілізації роботи енергосистем». В рамках ЄС звичайно. Брюссель прийняв необхідні закони, які підтримали 19 країн Європи. Розвиток відновлюваних джерел отримав законодавчу підтримку, Євросоюз виділив інвестиції, зони інтенсивної сонячної енергетики (куди потрапили території України) і сформулював екологічні стандарти енергетики.

зелений тариф в Україні

Але Німеччина пішла далі і запропонувала власникам сонячним і вітровим станціям не тільки пільгову вартість електрики. ФРН безпосередньо (поправка EEG 2009-й рік) вводить грошову компенсацію за повернення електроенергії в загальну мережу.

Восени 2009-го року цей підхід приймається в Брюсселі, формується стратегія «поповнення єдиної енергосистеми» з компенсацією приватним постачальникам. Вересень 2009-го і можна вважати народженням нового підходу до збалансованої енергетики будь-якої держави:

– наявність в точках споживання поворотної генерації;

– компенсація власникам такої генерації ціни кіловата споживаної електрики;

– оплата їм же, за те, що поставляють в мережу кіловати.

В цьому і полягає сенс поняття «зелений тариф»: вартість взятого з мережі кіловата нижче, а за надлишки ще й заплатять.

Розвиток альтернативної енергетики в Україні підкріплено законодавчо – 16 липня 2015 року набрав чинності Закон № 514 «Про внесення змін до деяких законів України щодо конкурентних умов вироблення електроенергії з альтернативних джерел енергії».

З цього моменту Зелений тариф в Україні і запрацював, а ситуація на ринку «поворотної енергії» була упорядкована наступним чином:

– обмежена потужність приватної генерації (до 30 кВт). Навіть велика ділянка не дозволить добути більше енергії, її переведуть в статус «промислові постачальники»;

– встановлені рамки «споживання-передачі надлишків». Це дозволяє енергосистемі «добирати потрібну енергію», не вводячи власника в спокусу вимкнути світло і рахувати гроші;

– поправки і доповнення впорядкували процедури підключення, після чого зелений тариф став гарантованим поверненням інвестицій, заодно знизивши вартість енергії, що «купується» у мережі;

– введення відповідальності «приватного постачальника» за зрив повернення енергії, аж до грошових штрафів.

Сьогодні Рада готує ряд нових поправок. Всі вони спрямовані на розвиток альтернативних джерел генерації, збереження і дбайливе використання електричної і теплової енергії. Так що зеленій енергетиці в Україні бути. І можна непогано заощадити, заодно пристойно заробивши.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Увійти за допомогою: 
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.