Фyджісава – приклад “розумного” міста

0
347


1 бал2 бали3 бали4 бали5 балів6 балів7 балів8 балів9 балів10 балів ( Ще ніхто не проголосував!)

У декількох десятках кілометрів на північний захід від Токіо було побудовано  «екологічно розумне місто» Фуджісава. Відразу кілька японських компаній взяли участь у цьому проекті, який покликаний створити модель екологічного та комфортного поселення. Це свого роду полігон для тестування нових технологій, сервісів і соціальних ініціатив, які допоможуть гарантувати сталий розвиток. У Фуджісаві, завдяки технологічним, економічним і соціальним інноваціям «жити має стати краще, жити має стати веселіше», ніж в сучасних містах.

 

Цифри і факти

«Розумне місто» Фуджісава розташоване в 50 км. на північний захід від японської столиці Токіо. На площі в 19 гектарів, відведеній під забудову індивідуальними і багатоквартирними будинками, громадськими спорудами і комерційною нерухомістю, раніше розташовувалася одна з фабрик електроніки і побутової техніки корпорації Panasonic. Населення міста наразі становить близько 3 000 чоловік. Для них було побудовано 600 «розумних» котеджів і 400  помешкань в багатоквартирних будинках.  Приблизний обсяг інвестицій в проект – 60 млрд. єн. Головним ідеологом і розробником міста виступила корпорація Panasonic, яка залучила понад 10 компаній-партнерів. Від «розумного» міста Фуджісави всього декілька кілометрів до узбережжя Тихого океану. Середня максимальна денна температура липня тут – 28 ° С, січня – 11 ° С. Клімат – вологий субтропічний.

 

Будинок

1623_bul_stat_525

Загальна площа кожного двоповерхового будинку, розрахованого на сім’ю з 1-2 дітьми – 120-130 м2. Будуть будуватися ткож більші садиби, розраховані на спільне проживання трьох поколінь однієї родини. При цьому котеджі розміщені дуже щільно, жителям залишається лише трохи землі навколо під одну-дві клумби або паркувальне місце для одного автомобіля.

1624_bul_stat_525

 

Щоправда, за японським уявленням ці особняки, навпаки, стоять вільно. Розробники проекту підкреслюють, що між будинками залишено не менше 160 см. вільного простору, що має забезпечити кожному будинку достатньо сонячного світла. Крім того, вулиці і пішохідні алеї між групами будинків розміщені таким чином, щоб прохолодний морський бриз сприяв зниженню температури влітку. Це дозволить жителям, наприклад, не залишати кондиціонер включеним на ніч, або переводити його в еко-режим, заощаджуючи електрику.

Якщо говорити про вартість таких будиннків, то в Японії таке житло по кишені успішним міським сім’ям високооплачуваних фахівців, менеджерів середньої ланки, власників невеликого або середнього бізнесу, тобто,  верхньому прошарку середнього класу.

 

Інфраструктура та обладнання

Перша відмінність Фуджісави від будь-якого іншого поселення, яке кидається одразу в очі – сонячні батареї на даху всіх котеджів та інших будівель. Крім того, у кожного вдома можна помітити кілька металевих ящиків різного розміру з логотипами фірм Panasonic та Tokyo Gas. Це – екологічні генератори електрики і тепла з природного газу, що використовують технологію паливних елементів і які забезпечені великою батареєю. Вона здатна запасати електрику від генератора і сонячних батарей та разом з ними забезпечувати потім 3 дні автономної роботи в економічному «надзвичайному» режимі в разі аварії  місцевої енергомережі.

1625_bul_stat_525

 

Генератор спочатку здійснює паровий риформинг природного газу, в результаті якого утворюються оксид вуглецю і майже чистий водень. Потім в паливній комірці відбувається реакція, зворотна електролізу – водень та кисень (повітря) «збираються» в воду, попутно виділяється теплова енергія і електрика. Тепло йде на опалення будинку та підігрів води, а електрика  використовується в побуті, запасається в ємнісні батареї або, якщо є надлишки, продається назад енергокомпаніям. Потужність такої «домашньої електростанції» не дуже велика – до 750 Вт., тому стає вкрай важливим використання батареї – вона запасає електрику вночі і вдень в період мінімального споживання, щоб його можна було використовувати ввечері. Зрозуміло, будинки Фуджісави підключені і до магістральної енергомережі, мета ж ENE-FARM цілкои очевидна – мінімізувати споживання з неї.

1626_bul_stat_525

Передбачається, що в порівнянні зі звичайним селищем з такою ж кількістю будинків на тій же площі, Фуджісава буде споживати на 30% менше електроенергії, а свій «вуглецевий слід» (викиди CO2) скоротить на 70%. Що стосується водопостачання, за рахунок активного використання дощової води для господарських потреб і водозберігаючих технологій споживання води має зменшитися на 30%. Щоправда, воду і каналізацію «розумному місту» забезпечує «звичайне» місто-супутник Фуджісава, на території якого розташовано експериментальне еко-поселення.

1627_bul_stat_525

 

Кожна домашня система управління електроенергією буде поставляти дані про виробництво і витрати електрики на міський сервер. Жителі через інтернет-портал, мобільні і Smart TV додатки або через настінний блок управління зможуть не тільки наочно побачити, як саме вони використовують електрику, а й отримати консультацію щодо оптимізації енергоспоживання. Наприклад, їм можуть порадити замінити певні старі побутові прилади, які витрачають найбільше електрики, на нові, енергозберігаючі.

1628_bul_stat_525

«Розумні» прилади

Під час візиту до Японії з нагоди відкриття Фуджісави журналістам з Європи, Азії та Латинської Америки продемонстрували ряд побутових приладів, які вже зараз здатні економити енергію і воду в будь-якому будинку. Наприклад, пральна машина, що встановлює витрату миючого засобу, об’єм і температуру води в залежності від ступеня забруднення білизни або кондиціонер, який регулює температуру в будинку в залежності від наявності чи відсутності в ньому людей. Є навіть унітаз, який підігріває сидіння (такою функцією забезпечені більшість туалетних сидінь в «Країні сонця, що сходить») лише коли температура в кімнаті нижче певного рівня і в будинку є люди. Екологічний телевізор, в свою чергу, буде регулювати підсвічування залежно від освітлення в кімнаті і вимкнеться сам, якщо не виявить перед собою глядачів.

 

Світло

Panasonic є одним з найбільших виробників світлодіодних освітлювальних елементів, тому не дивно, що в Фуджісаві все лампи,  як в будинках, так і на вулицях,  використовують саме світлодіоди. До речі, Японія в значній мірі вже перейшла на такі лампи, по крайній мірі в сегменті «довгих круглих ламп для офісних стельових світильників» поставки LED-моделей складають вже близько 60%.

Що стосується будинку, то в котеджах Фуджісави можна встановити спеціальну систему освітлення, яка міняє колірну температуру ламп в залежності від часу доби або завдань, що стоять перед мешканцями. Наприклад, «холодний» колір світла, близький до денного, допоможе швидше прокинутися вранці і краще сконцентруватися на роботі. А розслабляючий «теплий» більше підійде для вечора, коли вся родина збирається навколо столу за вечерею.

1629_bul_stat_525

 

Вуличне освітлення (до речі, ніяких висячих проводів між ліхтарями, всі електромережі прокладені під землею, на кожному стовпі – невелика сонячна батарея) теж на світлодіодах. Економлячи енергію, ліхтарі гаснуть до мінімальної дозволеної в Японії яскравості, коли нікого немає поблизу. Однак якщо сенсори, наявні на кожному стовпі, «помітять» в радіусі декількох десятків метрів перехожого, велосипедиста або автомобіль, яскравість для нього буде підвищена.

 

Безпека

Після руйнівного землетрусу з цунамі в березні 2011 року і викликаної ним ядерної катастрофи на АЕС в Фукусімі в Японії повсюдно підвищують ступінь готовності до надзвичайних ситуацій. Тоді через масштабні відключення електроенергії сотні тисяч людей залишилися без електрики, зв’язку та доступу до інформації. У Фуджісаві такого повторитися не повинно – завдяки ємним батареям і спеціальному режиму економії енергії жителі зможуть без особливих проблем протриматися на власних електриці та воді не менше трьох діб.

Що стосується охорони селища, було вирішено не обносити його стіною і не ставити на в’їзді шлагбаум – в таких умовах багато людей починають відчувати психологічний дискомфорт. Обмежилися камерами, які активуються датчиками руху, і декількома патрулями вночі. З огляду на досить низький у порівнянні з Європою та США рівень злочинності в Японії, жителям навряд чи є чого побоюватися.

 

Мобільність

При розробці проекту «еко-міста Фужзісави» ніхто не будував планів змусити жителів повністю відмовитися від машин. Проте, було зроблено все, щоб спонукати їх не використовувати свої автомобілі без необхідності, замінити традиційні машини на гібриди або електромобілі чи взагалі перейти від володіння машиною до оренди в разі потреби.

 

1630_bul_stat_525

По-перше, велика японська контора Sunautas відкрила в місті пункт прокату авто та електровелосипедів. З одного боку там є новітні електромобілі на кшталт BMW i3 або Nissan Leaf, з іншого – кабріолети для недільних поїздок до найближчого пляжу, включаючи навіть таку явно не екологічну машину як Ford Mustang.

Там, де можна без особливих зусиль доїхати до станції і сісти на поїзд, доцільно просто взяти напрокат електроскутер або електровелосипед. Останні, до речі, Panasonic теж випускає. Коштують недешево, але і не захмарну суму – 100 000 єн (менше 10 000 гривень.). Якщо потрібно терміново кудись поїхати, а особистий електровелосипед ще не зарядився, доступний обмін порожніх батарей на заряджені.

1631_bul_stat_525

Один з кварталів еко-міста був проголошений зоною, вільною від машин – там поселяться сім’ї, які вирішать перестати бути автовласниками. Для поїздок в супермаркет або в гості вони зможуть орендувати електромобіль (в перспективі – не тільки в автопрокаті, а й, через спеціальний інтернет-сервіс, у сусідів). Шиканути кілька разів на рік і покататися на кабріолеті куди дешевше, ніж купувати і утримувати його. А для поїздок до станції і назад (більшість японців добираються до роботи поїздом або на метро) вистачить електровелосипеда або скутера.

1632_bul_stat_525

Не тільки технології

Творці Фуджісави вважають, що однією тільки розумною електронікою і енергозберігаючим обладнанням життя людей не поліпшити. Крім переходу до ефективного енергопостачання повинні відбутися і соціально-економічні зрушення. Насправді процес вже почався – першими ластівками «економіки шерінга» стали Airbnb, Uber і інші компанії, що дозволяють власникам по всьому світу більш ефективно використовувати свої будинки і машини, а людям – користуватися ними зручно і недорого.

Аналогічні можливості, щоправда, в масштабі невеликого міста, будуть і у жителів Фуджісави. У місті буде організована система, що дозволяє здати в оренду сусідам свій автомобіль. У планах є також запуск аналогічних сервісів, що дозволяють, наприклад, ділитися з сусідами електроінструментами, організовувати для них заняття йогою або іноземною мовою, і т.д.

Організовано все це через міський портал, а також сумісні мобільні додаток. У кожної родини в Фуджісави є свого роду блог, в якому можна, наприклад, висувати загальноміські ініціативи. Завдяки цій функції жителі організували дитяче свято на Хеллоуїн.

1633_bul_stat_525

У Фуджісаві сподіваються, що в «розумному місті» люди будуть набагато більше спілкуватися між собою, ніж в сучасних містах, де найчастіше з сусідами навіть не вітаються. Можна буде ділитися секретами приготування смачної їжі в спеціально обладнаній кухні в громадському центрі або робити прикраси для дому в розташованій тут же майстерні.

1634_bul_stat_525

Населення Японії стрімко старіє, тому в Фуджісаві подумали і про літніх людей. Для них передбачено багатоквартирний будинок, в якому потребуючим догляду зможуть допомагати соціальні працівники. Тут же розташовані медичні установи, а ще – ясла і дитячий садок. За задумами проектувальників Фуджісава, літні люди будуть активно спілкуватися з дітьми, грати з ними, що має дарувати їм позитивні емоції і покращувати самопочуття.

 

Для чого це потрібно

«Розумне місто» – не державний проект, до якого добровільно-примусово підключили бізнес, не благодійна примха багатої корпорації і її партнерів. Швидше,  це свого роду «розвідка боєм» перспектив зростання бізнесу Panasonic і фірм, що співпрацюють з нею в нових напрямках. Якщо припустити, що Фуджісаву хоча б частково візьмуть за зразок в інших регіонах Японії та за кордоном, у виробників з’являться нові можливості для збуту енергоприладів, автомобільних батарей, світлодіодного освітлювального обладнання та іншої продукції. Світ стане трохи ефективнішим і екологічнішим, люди отримають житло, в якому добре жити, компанії зароблять -все будуть у виграші. Все як в новому девізі Panasonic – «За краще життя, за кращий світ».

 

Скільки чекати результатів

Щоравда, якісь однозначні висновки про успіх проекту навряд чи можна буде зробити раніше, ніж через десяток років. На 2018 рік нзаплановано закінчення забудови території житловими будинками, громадськими та комерційними будівлями. Всього ж творці Фуджісави заглядають як мінімум на 100 років вперед. Саме стільки повинні зайняти, приблизно по 30 років кожна, три фази. Перша – фаза розвитку – почнеться в 2018 році із завершенням будівництва, друга – фаза «дорослішання» – в 2048-му, а третя, фаза еволюції – в 2078-му. Мається на увазі, що вони приблизно відповідатимуть зміні поколінь, а через сто років розвитком міста будуть займатися вже правнуки тих, хто живе в Фуджісаві сьогодні.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Увійти за допомогою: 
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.