Плівка EVA

  0
  578

  Плівка EVA (етіленвінілацетат) – це поліолефін, який отримують завдяки сополімеризації етилену і мономеру вінілацетату. Прозорий, гнучкий і легкий матеріал, який володіє амортизуючими властивостями та високою еластичністю, відмінною адгезією до різноманітних матеріалів. Плівка EVA застосовується для безлічі цілей, одними з ключових являється герметизація елементів сонячних панелей, їх захист від атмосферного впливу та можливої корозії. Таке покриття є важливим для ламінації сонячних елементів та батарей в цілому. Плівка EVA не є клейкою в стані нормальної температури, проте, під час гарячого пресування утворюється поперековий зв’язок між усіма елементами, тож таким чином відбувається перманентне запаювання. Також при нагрівання відбувається ламінація кремнієвих ланок з обох сторін, забезпечуючи двосторонню герметичність. Задня підкладка використовується для формування задньої частини панелі, а лицьова частина, зазвичай, виготовляється із силікатного скла.

  Особливості матеріалу, виробництво етилен вінілацетату

  Дану плівку виготовляють зі смол етилену вінілацетату. Вона являється дуже міцним прошарком під час процесу виготовлення триплексу, безпечного та декоративного скла методом безавтоклавного та вакуумного ламінування. Плівка EVA відмінно зціплюється з наступними матеріалами: банер, шовк, тканина, рисовий папір, листи, проволока, банерна сітка, листовий полікарбонат  тощо. Для того, аби досягти цієї неймовірної прозорості та високого показника міцності, плівку виготовляють при температурі 135-140 º C. Температурний діапазон від −80 °C до +55°C – саме той, під час якого етилен вінілацетат зберігає свої робочі характеристики та властивості.

  Зовні плівка ідентична поліетиленовій, на доторк – гумоподібна. На відміну від поліетиленових матеріалів, має на 25-30 % вищий показник гнучкості та міцності. Даний матеріал відмінно захищений від можливості проколу і негативних наслідків від механічних пошкоджень, наявний високий показник супротиву прослизанню. У виробництві найчастіше всього використовують плівку EVA, яка має у своєму складі 10-50 % вінілацетату. Розповсюджені способи переробки матеріалу – це лиття під тиском та екструзія.

  Завдяки наявності у своєму складі значної кількості вінілу, етилен вінілацетат достатньо стійкий до високих температур, озону, розчинів, олій. Сополімери з низьким вмістом ацетату схожі за своїми властивостями до поліетилену низької щільності. Сумісність з восками – покращує й посилює адгезіонні властивості матеріалу.

  Переваги і недоліки плівки EVA

  Як і будь-який матеріал, плівка EVA (етіленвінілацетат) має певні переваги і недоліки, які вирізняють даний різновид поміж інших.

  До переваг плівки EVA можна віднести наступні критерії:

  • Захист покриття сонячних панелей від вицвітання та від втрати здатності виробляти енергію;
  • Довговічність матеріалу;
  • Високі показники міцності на стяжці;
  • Прозорість матеріалу, яка сприяє високій оптичності та світло пропускній властивості плівки;
  • Відмінна витримка при високому показнику вологості;
  • Високі показники сили зціплення плівки з матеріалами;
  • Відмінна витримка при високих температурах;
  • Надійність при використанні;
  • Менше за інші матеріали чутлива до виникнення пухирців та розшаруванню;
  • Більш стійка до «зістарення», відмінні експлуатаційні характеристики протягом тривалого часу;
  • Повністю сумісна з усіма фотоелементами сонячної системи;
  • Відмінна амортизація;
  • Висока діелектричність;
  • Надає покриттю звукоізоляційних характеристик;
  • Проста та невибаглива в експлуатації;
  • Ламінація цією плівкою максимально захищає покриття від ультрафіолетового випромінювання;
  • Доступна вартість матеріалу.

  До недоліків плівки EVA можна віднести наступні критерії:

  • Високий показник опалесценції (мутність скла, яку дуже помітно при багатошаровому ламінуванні);
  • Можлива поява жовтизни після певного проміжку часу;
  • Низька міцність на зсув;
  • Висока чутливість до низьких та мінусових температур, що може призвести до де ламінації;
  • З часом втрачає свою прозорість, тим самим погіршуючи світло провідність та світло прийнятність сонячних елементів.

  Застосування плівки EVA (етіленвінілацетату)

  Застосування плівки EVA достатньо різноманітне. Даний матеріал використовується не тільки для герметизації та ламінації фотоелементів сонячних панелей, але також застосовується у безлічі галузях та виробничих процесах.

  Плівку EVA (у вигляді етиленвінілацетатичних клеїв-розплавів) часто застосовують у наступних галузях та промисловостях: поліграфічна, меблева, взуттєва тощо. На її основі виготовляють наступні товари та елементи: видувні та гнучкі вироби, шланги, прокладки, ізомати, взуттєві підошви, іграшки, звичайні та ламіновані плівки, прозорі та атмосферостійкі плівки для теплиць, покриття паперу та картону (виробництво тари) тощо. Сополімер етилен вінілацетату часто застосовується під час приготування компаундів з іншими полімерами (каучук, поліетилен, ПВХ), а також сумішей з різноманітними домішками та наповнювачами.

  Завдяки високому показнику амортизаційних властивостей та еластичності, а також достатній гігієнічності подібних матеріалів, плівка EVA активно застосовується під час виробництва ортопедичного взуття для дітей та дорослих, певних видів бандажів та аксесуарів для заняття спортом, в ортопедичній стоматології. Ортопедичні вироби на основі матеріалу EVA захищають суглоби та хребет, цілком відповідаючи біомеханічним процесам руху.

  Сополімер етилену і вінілацетату також широко використовується у вигляді водної дисперсії в якості плівкоутворювача у водно-диспресіонних фарбах. Після повного висушування спеціальним методом, водна дисперсія етилен вінілацетату перетворюється на редиспергованний порошок, який використовують під час виробництва сухих будівельних сумішей.