Ротор Савоніуса

  0
  310

  Ротор Савоніуса – це різновид вертикальних вітрових турбін. Складається він з щогли і двох або декількох лопастей у формі порожнистих напівциліндрів зміщених відносно один одного. Винайдений ротор фінським інженером Сигурдом Савоніусом в 1929 році. Робота ротора побудована на різниці опорів, яка виникає при обтіканні повітряним потоком крил ротора. Рух лопастей навколо центральної осі досягається за рахунок опукло – увігнутої форми лопастей. Конструкція ротора проста, тому відрізняється міцністю і довговічністю. При правильному виготовленні має відносно велику швидкість обертання. Конструкція виконана так, що незалежно від напрямку повітряного потоку, ротор завжди орієнтований на вітер, також йому не страшна турбулентність.

  Розрізняють кілька видів конструкцій роторів Савоніуса:
  c1_11. Конструкція складається з валу і симетрично закріплених на ньому двох лопастей у формі напівциліндра. Конструкція відрізняється міцністю і надійністю за наявності центрального валу, але вона в порівнянні з наступними двома конструкціями менш ефективна. Ротор можливо встановити і закріпити тільки з одного торця.
  c12. Теж проста конструкція. Складається з лопастей у формі напівциліндрів, які в центральній частині зміщені таким чином, що заходять один на одного. Цей прийом значно збільшує ефективність конструкції, за рахунок того, що частина повітряного потоку впливає на другу лопасть під час виходу з першою.
  c33. Найефективніша і поширена конструкція з трьох представлених. Являє собою дві лопасті у формі напівциліндрів, одна сторона якого, не дугоподібна, а пряма. Це рішення дозволило оснастити конструкцію аеродинамічним профілем і, отже, значно поліпшити аеродинамічні показники. До того ж лопасті в центральній частині зміщуються назустріч один одному відносно центру. Потрапляючи на лопасті повітряний потік, породжує підйомну силу, а з цим зростає ефективність ротора. Але ця конструкція трудомістка у виготовленні, лопасті виготовляються з металопрокату.
  В даний час вітрогенератори з ротором Савоніуса випускають потужністю до 5 кВт.

  Ротор Савоніуса на жаль малоефективний, він видає лише 15% енергії. Але враховуючи, те, що у нього великий початковий обертовий момент, його часто використовують в парі з ротором Дар’є, щоб забезпечити другому високий пусковий момент.
  Але, незважаючи на цей недолік, ротор має переваги в простій і дуже надійнію конструкції. Лопасті досить простої форми і не вимагають особливих технологій при виготовленні. Ротор має великий пусковий момент, тому не вимагає початкового примусового розкручування. Також працює на не дуже великих швидкостях, що позначається на безпеці під час його обслуговування. І головне повністю не залежить від напряму повітряного потоку.