Інсоляція

  0
  314

  Інсоляція – це опромінення поверхні Землі сонячними променями. Інсоляція різна в різних регіонах планети, так як і активність, і інтенсивність сонячних променів теж різна. Інсоляція дозволяє оцінити кількість електромагнітної енергії, яка нам надходить.
  Сонячна енергія дуже важливий аспект підтримки життєдіяльності, комфортного проживання і т. д. А ось нестача інсоляції провокує нездужання і різні захворювання. Але енергія Сонця використовується не тільки для підтримки життєдіяльності і комфортного проживання, але і як джерело тепла і електроенергії. Інсоляція залежить від багатьох факторів, таких як широта, на якій висоті перебуває світило відносно горизонту, величина кута нахилу земної поверхні.
  Від рівня освітленості природним світлом приміщення в денний час доби, визначається наскільки комфортно людині бути в цій кімнаті. Воно включає не тільки кількість сонячної енергії, яка проникає в кімнату за певний проміжок часу (добу, або використовується в розрахунках інсоляції певний період за календарем затверджений нормативом). Поняття інсоляція включає в себе фотобіологічний ефект. Він полягає в тому що, потрапляючи в приміщення сонячне світло справляє бактерицидний ефект тобто своєрідну дезінфекцію, тому приміщення з достатнім рівнем інсоляції благотворно впливає на здоров’я. Провівши низку дослідів, вчені прийшли до висновку, що для комфортного перебування в кімнаті достатній рівень інсоляції в межах 1,5 години на добу, причому досить освітлення підвіконня, а не самого приміщення. Рівень інсоляції достатній для комфортного перебування в приміщенні встановлюється відповідними нормативними документами. Вони також використовуються при будівництві житлових і адміністративних будівель, виробничих приміщень та ін. Від географічного розташування залежить рівень освітленості. Виділяють кілька областей: центральну, північну і південну широти. Розраховують рівень інсоляції кількома методами економічним і геометричним методами, а також вручну і за допомогою спеціального програмного забезпечення.
  А ось в альтернативній енергетиці рівень інсоляції дуже важливий. Так як сонячна енергетика безпосередньо залежить від потоку сонячних променів, то від рівня інсоляції залежить ефективність сонячних батарей. Чим вище інсоляція, тим відповідно і вища ефективність геліосистеми. Однак інсоляція залежить від часу доби, тому з метою підвищення ККД новітні геліоситеми обладнані трекерами, які повертають батареї, тим самим даючи можливість вловлювати більше сонячної енергії. Геліоелектростанції чутливі до рівня освітленості, тому такі установки додатково обладнуються спеціальними акумуляторами. Пристрої накопичення енергії дозволяють вирівняти ефективність роботи сонячних панелей і мінімізувати брак освітленості. У південній географічної області, де протягом усього року рівень інсоляції досить високий, необхідністі в таких акумуляторах практично немає.