Геотермальна енергетика

  0
  272

  Тепло земних глибин, відрізняється від інших природних джерел енергії і є одним з надійних самооновлювальних джерел енергії.
  До сьогоднішнього дня невідомо звідки виникає тепло в глибинних шарах нашої планети, проте існує серед вчених думка, що це в пов’язано з радіоактивним розпадом в земній корі і мантії. Чим глибше в надра земної кори, тим сильніше зростає температура. Розрізняють два способи видобутку тепла і використання його в господарстві – це гідротермальний і петротермальние способи.
  %d0%b3%d0%b8%d0%b4%d1%80%d0%beГідротермальний спосіб
  В гідротермальному спосібі джерело енергії – це тепло яке йде від грунтових вод. Велика частина гідротермальних станцій влаштована простим способом отримання енергії. Грунтові води піднімаються по свердловині верх, і закачується в випарювач. Пар, який утворився після випарювача, активізує турбіну електрогенератора. Тим часом відпрацьована і охолоджена вода по іншій свердловині закачується назад, так нагрівається, весь цикл повторюється знову по колу. Енергію грунтових вод використовують не тільки для виробництва електроенергії, але і як опалення. Такий спосіб виробництва енергії не залежить від погодних умов, пори року та інших факторів і є нескінченним джерелом енергії. Якщо правильно і раціонально його використовувати, то він абсолютно нешкідливий для навколишнього середовища. Але є деякі і недоліки в гідротермальному способі видобутку енергії, одна з яких це дорожнеча гідротермальних станцій і зведення їх доцільне в обмеженому ряді регіонів, виключно тільки де геотермальні джерела знаходяться недалеко від поверхні.
  %d0%bf%d0%b5%d1%82%d1%80%d0%beПетротермальний спосіб
  Цей спосіб дає можливість уникнути тих недоліків, які є в гідротермальному способі видобутку енергії. Джерелом енергії в петротермальному способі видобутку енергії є висока температура породи землі на глибині декількох кілометрів вглиб. А сам принцип роботи такий же, як і в попередньому способі. По свердловині вглиб закачується холодна вода, в глибині породи вона нагрівається і піднімається вгору, діючи на турбіну, тим самим приводячи її в дію. Чим гарний цей спосіб на відміну від попереднього, тим що його можна використовувати на 20% планети, він не прив’язаний до зон локалізації геотермальних джерел. Але цей спосіб важко технічно реалізовувати. Дуже дорого бурити свердловини на кілька кілометрів вглиб, а також не менш важко закачувати туди холодну воду. Та й самі свердловини піддаються деформації в процесі тектонічних рухів грунту.
  Але є ще один спосіб отримання тепла за допомогою теплових насосів. Тут відбувається відбір тепла з невеликих глибин. Теплові насоси, які тут використовуються, відрізняються від промислових наявністю хладо-агента з низькою температурою кипіння. Однак цей спосіб застосовується для опалення невеликої кількості будинків і не підходить для використання в промислових масштабах.
  Можна з упевненістю сказати, що геотермальна енергетика не замінить традиційного способу виробництва енергії, а дорожнеча технології видобутку тепла і неможливість використання в будь-який земній точці гальмують її розвиток і впровадження. Однак вона буде все одно розвиватися, можливо не так активно як інші альтернативні джерела енергії, а використання теплових насосів в геотермальне енергетиці дає поштовх розвивати будинки з автономним енергопостачанням і опаленням.