Енергетичні кооперативи у світі. Досвід, який слід обов’язково запозичити Україні

0
181


1 бал2 бали3 бали4 бали5 балів6 балів7 балів8 балів9 балів10 балів (1 голос(-ів), середній бал: 10.00 з 10)

Енергетичні кооперативи, зокрема сонячні, широко поширені на території багатьох країн Європи. Дані об’єднання за підрахунками фахівців вносять досить ємну частку в економіку своїх країн. Україна на даному етапі тільки переймає досвід країн, які окреслили курс на поновлювані джерела енергії як пріоритетні. Наша країна не має сильної законодавчого підґрунтя, яке регламентує функціонування і повноцінний розвиток кооперативів. Розглянемо на прикладі деяких найбільш видатних в сфері формування енергокооперативів країн, які кроки варто зробити нашій державі, щоб вийти на принципово новий рівень генерації енергії з альтернативних джерел.

Німеччина

Енергетичні кооперативи не обмежуються лише моделлю вироблення електроенергії за допомогою сонця або вітру. У Німеччині на даний момент ці об’єднання працюють в діаметрально різних напрямках, в тому числі забезпечують населення теплом та іншими благами. І все в рамках альтернативної енергетики.

Учасники німецьких енергокооперативів давно зрозуміли, що заробляти лише на «зеленому» тарифі значить самим обмежувати свою сферу діяльності. Саме тому там існує безліч моделей, за якими працюють кооперативи різної спрямованості.

Кооперативи Німеччини існують в різних масштабах. Активно працюють об’єднання, що включають в себе мешканців лише одного району міста чи навіть вулиці. Найбільша електростанція, яка функціонує на біологічному газі, та перебуває у володінні кооперативу розташована в місті Фельдгайм. Її потужність становить 526 кіловат.

Крім Німеччини енергокооперативи отримали широке поширення на території Нідерландів, Данії, Австралії, Великобританії та Швеції. Особливо слід виділити енергетичні кооперативи Сполучених Штатів Америки. У США існує особлива Асоціація енергокооперативів, кількість членів якої сягає 750. Кооперативи існують в 46 штатах. Дані об’єднання утворюють потужну енергетичну одиницю, завдяки якій мільйони жителів США і за сумісництвом співвласників кооперативів отримують необхідну кількість електричної енергії.

В Україні єдиним варіантом отримати електропостачання є підключення до Обленерго. Для багатьох європейців це вже пережитки минулого, адже історично енергетичні кооперативи беруть свій початок з 30-40-рр XX століття.

Данія

У 70-х роках в Данії існувала тотальна залежність від викопного палива, яке завозилося з інших країн. Паливних сектор країни був розподілений таким чином, що на частку нафти припадало близько 90 відсотків. На той момент поштовхом до пошуку альтернативних рішень стала нафтова криза. Привернула увагу уряду вітрова енергетика, адже в Данії сприятливі кліматичні умови для її повноцінного розвитку.

Вже в 2013 році вітряки могли надати у спільну енергетичну мережу майже 4 тисячі мегават енергії. Для прояснення картини слід відзначити, що енергоспоживання Данії лише на 800 мегават більше зазначеногї кількості.

Енергетичні кооперативи зіграли для цієї країни першорядну роль. Експерти запевняють, що 85 відсотків вітрогенераторів були встановлені саме за сприяння членів кооперативів. У загальній сумі в генерації «зеленої» енергії на території Данії задіяно більше ста тисяч сімей.

Крім вітрової генерації жителі Данії об’єднуються в кооперативи з метою обігріти свої домівки. В цілому Данія є яскравим прикладом активного використання відновлюваних джерел енергії та дбайливого ставлення до навколишнього середовища.

Кооперативи мають різні моделі взаємодії співвласників. Розглянемо коротко найбільш популярні.

Об’єднання власників приватних СЕС

Тут мова йде про те, що люди вступають до кооператива, щоб знизити витрати на покупку і установку обладнання. Витрати на домашню СЕС на 20 відсотків менше, якщо купувати панелі і супутнє устаткування в складі кооперативу оптом.

SonnenCommunity – інноваційний ринок енергії

Ця платформа була розроблена в Німеччині. Особливістю є те, що всередині сервісу учасники можуть купувати один у одного електроенергію, що накопичилася в надлишку, причому значно дешевше, ніж у інших постачальників.

Новий формат взаємодії – сонячний сад

Дана модель кооперативів досить популярна в США. Специфіка цього проекту в тому, що стати співвласником Solar Gardens може навіть сім’я з обмеженими фінансами. Установка в рамках власного домогосподарства сонячної електростанції вимагає чималих вкладень і безлічі сил. Для середньостатистичної сім’ї буде потрібно встановити пару десятків панелей, щоб забезпечити енергоспоживання будинку.

Крім цього, в кошторис слід включити чимало найменувань супутнього устаткування і витрати на монтаж. Сонячні сади дозволяють вкласти свої гроші в кілька панелей в загальному проекті і отримувати від них прибуток на особистий рахунок. Деякі люди розглядають цей варіант як певний депозит або альтернативу пенсії, адже виплати будуть здійснюватися протягом 25 років.

У штаті Колорадо в 2011 році був прийнятий закон, що регламентує роботу кооперативів такого роду і захищає тим самим вкладників.

Сонячна енергетика України приваблює інвесторів з ряду країн. Поки кооперативи в нашій країні тільки починають своє існування, хоча вигода такого вкладення очевидна і підтверджена вже існуючими проектами. Якщо уряд на законодавчому рівні прийме всі необхідні заходи для регулювання роботи енергетичних кооперативів, то ми отримаємо шанс зробити прорив у напрямку енергонезалежності.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Увійти за допомогою: 
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.