Перспективи інвестування в сонячну енергетику України. «Зелений» тариф і безліч чинників розвитку цієї галузі

0
423


1 бал2 бали3 бали4 бали5 балів6 балів7 балів8 балів9 балів10 балів (2 голос(-ів), середній бал: 10.00 з 10)

Альтернативна енергетика на території нашої країни досить активно трансформується в прибутковий бізнес, який відкриває перспективи перед кожним українцем. Фахівці прийшли до висновку, що в деяких конкретних випадках економічно доцільніше займатися генерацією «зеленої» енергії, ніж фермерством або іншою сільгосп діяльністю.

Живим прикладом цього став кіровоградський фермер, який освоїв ази виробництва сонячної енергії абсолютно незаплановано. Омельченко Сергій внаслідок сильної посухи влітку зазнав значних збитків, так як його кукурудзяні поля просто висохли і не принесли ніякого врожаю. Фермер не зневірився і зрозумів, що сонце, крім деяких незручностей з рослинами, може принести йому і значну вигоду. Тоді він прийняв рішення вкласти 3 мільйони доларів в будівництво на власній ділянці сонячної електростанції. Через деякий час пан Омельченко вийшов на рівень місячного доходу у мільйон гривень. Досягти такого показника вдалося шляхом реалізації електрики від СЕС в державну мережу. Подібних прикладів безліч по Україні і не тільки.

Останні кілька років ознаменувалися зростанням кількості СЕС на території нашої країни. Потужність сонячних електростанцій коливається від 1 до 20 мегават.

Прес-служба Держенергоефективності повідомляє, що за їхніми підрахунками за 2016 рік у експлуатацію ввели більше 120 мегават нових потужностей альтернативної енергетики. За попередніми даними ці показники в чотири рази більше, ніж в 2015 році. Із загальної суми потужностей майже 100 мегават склали СЕС.

З минулого року нові сонячні електростанції мають тариф в 15 євроцентів за кіловат-годину. Сонячні потужності, запущені роком раніше використовують «зелений» тариф на один цент більше.

Ціни знижуються, а попит на установку СЕС постійно зростає. Чим же це може бути обумовлено?

Фахівці в галузі альтернативної енергетики стверджують, що такий поштовх став можливим завдяки одночасному прояву деяких позитивних чинників. По-перше, держава надає гарантії підтримки на досить тривалий час. Цей фактор дозволяє інвестувати у відновлювану енергетику без будь-яких побоювань, тому що підтримка покриє терміни окупності.

У країнах Європи «зелений» тариф має властивість зменшуватися в міру того, як виконуються цілі, поставлені Європейським Союзом. Україна в даній системі не є винятком. Механізми поступового зниження тарифу закладені на законодавчому рівні. До 2020 року тариф знизиться на 20 відсотків в порівнянні з показниками 2009 року. До 2025 року «зелений» тариф буде знижено ще на 30 відсотків. У 2030 році тариф буде нейтралізований з метою стимуляції розвитку відновлюваної енергетики. Таку інформацію надали в ДТЕК.

По-друге, уряд ввів заохочення при будівництві СЕС. Воно полягає в підвищенні коефіцієнта «зеленого» тарифу пропорційно кількості комплектуючих вітчизняного походження, що використовуються при будівництві станцій. Ця норма прийшла на заміну тієї, яка зобов’язувала мати певну кількість місцевого обладнання.

До позитивних факторів, що підштовхують розвиток відновлюваної енергетики в Україні також належить досить швидке здешевлення обладнання по всій земній кулі. За словами директора Ekotechnik Ukraine Group, загальний кошторис на зведення сонячної електростанції помітно знизив фінансову складову. Це викликано тим, що обладнання поступово дешевшає і при цьому вдосконалюється.

На даному етапі один мегават потужності на території нашої держави обійдеться приблизно в 1 мільйон євро (діапазон: від 75 тисяч до 1 млн). При цьому час, протягом якого СЕС окупиться повністю становить близько шести-семи років.

Голова компанії Вінд Пауер стверджує, що їхня фірма планує інвестувати в сонячну енергетику. За словами Вікторії Сиромятової, генерація енергії сонця в Україні має досить високий потенціал в плані інвестиційному.

Генерація в виробничих масштабах на даному етапі розвитку сонячної енергетики з кожним роком все більш активно доповнюється СЕС в рамках домашніх господарств. Кількість приватних сонячних електростанцій з 2015 по 2016 рік зросла з позначки в 244 до 1109. Тобто їх кількість всього за рік збільшилася в 4 рази.

Важливим фактором в даному питанні є значне збільшення потужності панелей. З трохи більше 2-х мегават потужність зросла до майже 17.

Підключені до енергомережі в 2016 році приватні електростанції мають «зелений» тариф в 19 євтоцентів за кіловат-годину. Згодом показники тарифу будуть плавно знижуватися і в 2030 році вони складуть 14 євроцентів.

Активне зростання кількості домогосподарств, які обзавелися сонячними панелями, обумовлений збільшенням допустимої потужності з десяти до тридцяти кіловат і прив’язкою «зеленого» тарифу до рухів валютного курсу. Такий підхід дозволить захистити фінансові вкладення господарів приватних СЕС.

Терміни окупності СЕС знаходяться в межах 6-12 років. Це залежить від рівня інсоляції в регіоні. Наприклад, в Херсонській або Миколаївській областях термін окупності буде не більше семи років, а в Київській – близько дванадцяти. Часто встановлюють сонячні панелі на дачах і це теж досить вигідно, адже господарі бувають там нечасто, а сгенеровану енергію продають державі.

Світова альтернативна енергетика на даний момент готова до різкого зльоту. Наша країна має перспективи і можливості приєднатися до світової спільноти в цій справі.

Експерти заявляють, що сонячна енергетика в довготривалій перспективі визнана найбільш дешевим джерелом. В Україні терміни окупності інвестицій становлять близько семи років в реаліях існуючого тарифу. Без «зеленого» тарифу цей часовий проміжок зростає до 15 років, але теж не є критичним. Теплова електростанція, для порівняння, окупається за такий же термін.

Розвиток сонячної енергетики в Україні – це не тільки багатомільярдні інвестиції в економіку країни в цілому, але і поява безлічі робочих місць.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Увійти за допомогою: 
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.