Альтернативна енергетика в Україні: підсумки 2015 року

0
336


1 бал2 бали3 бали4 бали5 балів6 балів7 балів8 балів9 балів10 балів ( Ще ніхто не проголосував!)

Публічне обговорення підсумків року за темою «На шляху до енергетичної незалежності: підсумки 2015 року» пройшло 23 грудня в агентстві «Укрінформ». У заході брали участь представники Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України (ГАЕЕ), біоенергетичної асоціації України (БАУ), Української вітроенергетичної асоціації України (УВЕА), Комітету енергетичної незалежності України, виробники, експерти та журналісти.

6_776Серед основних питань, які обговорювалися на зустрічі, були темпи розвитку відновлюваної енергетики в 2015 році; бар’єри, які стоять на шляху заміщення газу в ПЕК; а також головні виклики 2016 року і сценарії розвитку галузі на наступний рік.

Голова ГАЕЕ Сергій Савчук почав обговорення з того, що яскравим позитивним підсумком 2015 року можна вважати той факт, що тематика використання поновлюваних джерел енергії (ВДЕ) стала світовим трендом. «Більше 190 президентів з різних країн світу в Парижі обговорювали заходи щодо збереження клімату. Була підписана нова Кліматична угода, в якій країни взяли на себе конкретні зобов’язання. Вони безпосередньо пов’язані з заходами щодо підвищення енергоефективності, широкого використання ВДЕ, з розвитку «чистої» енергетики », – сказав С.Савчук.

Він уточнив, що Україна багато зробила за 2015 рік, знизивши споживання газу за трьома категоріями. «Бюджетна сфера, теплокомуненерго та населення споживають зараз на 20% менше по відношенню до минулого року, а в 2014 році це зниження склало приблизно на 12%. Тому ми можемо говорити, що це перемога», – підсумував голова ГАЕЕ.

11111З приводу використання бюджетних коштів, голова ГАЕЕ повідомив, що зараз в кабміні готується постанова. В рамках прийнятого Україною курсу на газозаміщення обговорюється можливість дозволити населенню покупку негазових котлів за рахунок коштів, не використаних для надання субсидій на оплату комунальних послуг.

Він уточнив, що склалася ситуація, при якій споживач не зацікавлений економити енергоресурси, при цьому кошти, призначені на надання субсидій, використовуються неефективно. Як зазначив чиновник, назріла необхідність відреагувати на цю ситуацію, проект такої постанови буде затверджений на засіданні уряду найближчим часом. «Споживач тепла зацікавлений економити, і негазові котли допомагають в цьому. Цього року 14 тисяч сімей без будь-якої допомоги встановили такі котли для особистого користування. Якщо наша пропозицію буде втілено в життя, то в наступному році ця цифра буде набагато більше», – вважає С.Савчук.

Підводячи підсумки роботи біоенергетичної галузі, глава правління БАУ Георгій Гелетуха проінформував, що помітний великий прогрес в цьому напрямку. Так, згідно з найсвіжішою статистикою з тільки що опублікованого Енергетичного балансу, в Україні за 2014 рік у секторі вироблення енергії з біопалива та відходів було вироблено на 25% більше енергії, ніж у 2013 році.

1451911567_1«Якщо перевести цей показник в кубометри газу, він склав 3 млрд куб. м. Велика частка від цього виробництва йде на експорт. Так з них 0,6 млрд куб.м у вигляді дров і пеллет йде на експорт, але 2,4 млрд куб.м залишилися на внутрішньому ринку, заміщаючи використання природного газу. Що стосується підсумків 2015 року, то ми очікуємо зростання на 25%. Збільшується попит, а відповідно і обсяг виробництва біогазу. Ті ж 25% зростання виробництва енергії з біопалива та відходів ми плануємо щорічно до 2020 року. Це дасть можливість вийти на той час на виробництво 7,2 млрд куб.м біогазу», – прогнозує Георгій Гелетуха.

Анрей Конеченков, голова правління УВЕА зазначає, що 2015 рік довів: для розвитку проектів відновлюваної енергетики необхідна політична воля держави і фінансова зацікавленість інвесторів.

Тепловой-насос-вода-вода1«Події в Криму і на сході України показали, що інвестори зараз не планують нові великі проекти. Якщо в 2014 році ми ввели 126 МВт вітроенергетичних потужностей, то в 2015 році було просто добудовано 16 МВт. З лютого ринок просто стоїть. Хоча на 2016 рік намічені переговори про подальшу співпрацю з європейськими банками і партнерами», – розповів А.Конеченков.

Говорячи про проблеми, він зазначив, що в закон «Про ринок електричної енергії України» Міненерговугілля планує ввести для сонячних і вітрових станцій штрафні санкції за небаланс виробленої ними електроенергії. Експерт вважає, що тут необхідно не рубати на корені вітчизняну відновлювальну енергетику (ВЕ), що становить всього 1,5% від енергоринку, а звернутися до європейського досвіду. Там, поки частка енергії від ВДЕ в загальному енергобалансі складає менше 10%, такі питання просто не виникають.

varianty-ustroystva-geootopleniya-s-ispolzovaniem-tepla-grunta«Згідно з Національним планом дій по ВДЕ до 2020 року Україна взяла на себе зобов’язання довести частку ВЕ до 11%. Ми вважаємо, що зараз всі дії уряду повинні бути спрямовані на розвиток галузі. Якщо ми не виконаємо його, то втратимо і довіру і перспективи євроінтеграції. Вітростанції в 2015 році виробили близько 1 млрд кВт · год. З останніх досягнень, ВЕ показала свою перспективність в Херсонській області, де вітрогенерація працює зараз з коефіцієнтом встановленої потужності рівним 42% ».

Крім того, глава УВЕА розповів, що весь світ розглядає комплексний підхід до використання всіх відновлюваних джерел енергії. Так, наприклад, біомаса може бути балансуючою потужністю для вітроенергетики, а сонячна електростанція може працювати в комплексі з гідроенергетикою. Як зазначив експерт, «коли всі працюють оркестром, розвиваються всі!».

image_6651«Є така теза: розвиток відновлюваної енергетики – це шлях до миру. Це місцеві джерела енергії, за які не треба воювати. Які дозволяють інвестувати в національну і місцеву економіку, дають роботу, розвивають ресурси», – впевнений Андрій Конеченков.

Підсумовуючи зустріч, експерти сказали, що досягнення максимальної енергетичної незалежності нарешті має стати пріоритетом у державній політиці. Це має виявитися не тільки в прийнятті чітко визначеної комплексної стратегії, але і в наступності її виконання. Для забезпечення поточної конструктивної роботи в 2016 році повинна бути створена міжвідомча робоча група. Також фахівці відзначили, що у населення і бізнесу, які споживають газ і здатні інвестувати кошти в його заміщення, повинні з’явитися реальні стимули для цього.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Увійти за допомогою: 
Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.